A 125 milliós országban tavaly 800 ezerrel kevesebb baba született, míg 1970-ben még évente kétmillióval gyarapodott Japán lakossága.
Az aggasztó tendenciát az is erősíti, hogy az elmúlt évtizedekben jelentősen nőtt az állam lakosságának a várható élettartama, így egyre inkább elöregedik a társadalom, és csökken a munkaképes korú lakosok száma, a nyugdíjasoké pedig növekszik. Japánban a második legnagyobb a 65 év felettiek aránya a világon.
Japán a működésképtelenség szélére került. A gyermekekre és gyermeknevelésre vonatkozó politika kérdésköre nem várhat tovább, és nem szabad elhalasztani az ezzel való foglalkozást”
- mondta Fumio Kishida.
A japán kormányfő szerint meg kellene duplázni a gyermekekre vonatkozó programokra szánt forrásokat, azonban korábbi hasonló kezdeményezések nem vezettek eredményre.
Kutatók szerint a század végére Japán lakossága már 125 millióról 53 millióra csökkenhet a szigorú bevándorlási törvények és az alacsony gyermekvállalási kedv miatt. A népességfogyás további oka, hogy folyamatosan nőnek a megélhetési költségek, a fogamzásgátlás könnyen hozzáférhető, és a párok kevesebb gyermek vállalása mellett döntenek.
(BBC News / Hetek)