A sokat kritizált orosz vakcina, mely egyelőre nem kapta meg az EU-engedélyt, a tudományos világra pozitív benyomást tett, legalábbis erre enged következtetni egy friss orvosi tanulmány, melyben a szakértők a tesztelés harmadik fázisának eredményeit vizsgálva arra a következtetésre jutottak, hogy az orosz vakcinával újabb hatékony fegyverhez jut a világ a járvány elleni küzdelmében.
Az oltást kifejlesztő és tesztelő moszkvai Gamaleya Intézet által összegyűjtött eredmények összhangban vannak a szeptember óta Moszkvában folyó vizsgálat korábbi szakaszaiban közölt hatékonysági adatokkal.
"A Szputnik V oltóanyag kifejlesztését a hihetetlen sietség, elhamarkodottság és az átláthatóság hiánya miatt érte kritika"
- nyilatkozták Ian Jones, a Reading University, és Polly Roy, a London School of Hygiene & Tropical Medicine professzorai, hozzátéve:
“Azonban az itt közölt eredmények egyértelműek, és az oltás tudományos alapelve demonstrálva lett. Újabb vakcina kapcsolódhat a Covid-19 előfordulásának csökkentéséért folytatott harchoz.”
Az eredmények 19 866 önkéntes adatain alapultak, akiknek egynegyede placebót kapott - közölte a Gamaleja Intézet képviselője, Denis Logunov vezette a kutatói csoport a The Lancet orvosi szaklapban.
Amióta megkezdődött a vizsgálat Moszkvában, a vakcinát kapott emberek között összesen 16, a placebo csoportban pedig 62 tüneti Covid-19 esetet regisztráltak - közölték a tudósok.
Ez azt mutatja, hogy a vakcina két dózisú kezelési módja - a két különböző vírusvektoron alapuló két oltás, 21 napos különbséggel beadva - 91,6 százalékban hatásos volt a tüneti Covid-19 betegség ellen.
A 60 évnél idősebbek körében közel azonos, 91,8 százalékos hatékonyságot mutatott az oltóanyag. Ezt 2144 ember adataiból állapították meg.
Húszezer ember oltására elegendő, negyvenezer ampulla orosz vakcina érkezett Magyarországra - közölte az országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs keddi online sajtótájékoztatóján.
Magyarországon jelenleg ötféle vakcina engedélyeztetése történt meg, és összesen 19,7 millió adag oltást kötöttek le.
Az úgynevezett nyugati vakcinákon túl Oroszországból 1 millió ember oltására elegendő Szputnyik-V vakcina, míg Kínából 2,5 millió ember oltására elegendő Sinopharm-oltóanyag fog érkezni különböző tételekben. Az AstraZeneca készítményéből 6,5 millió adag a terv, míg a Pfizer/BioNTech oltóanyagának eddig beszállított nyolc és a Moderna két szállítmányából félmillió ember oltása történhet meg.
Kiemelte: mindegyik vakcina elégséges védelmet nyújt a vírus ellen, megakadályozza a betegség súlyos lefolyását és a szövődmények kialakulását. A kutatások azt mutatják, hogy nem egy egyszerű alsó- és felsőlégúti kórokozóról van szó, a vírus az egész szervezetet képes megbetegíteni.
Kedvezően alakulnak a magyar járványügyi adatok; csökken mind a napi új fertőzöttek, mind pedig az aktív fertőzöttek száma.
Ugyanakkor a járvány még tart, és a pandémia alakulását sok helyen befolyásolja a vírusmutánsok megjelenése, a harmadik hullám elindulásának veszélye - hívta fel a figyelmet.
Hétfőn 78 ember halt bele a fertőzés okozta szövődményekbe, a legfiatalabb 38, a legidősebb 96 éves volt, mindketten súlyos alapbetegséggel küzdöttek - ismertette.
A Magyar Orvosi Kamara elnöksége a médiából értesült arról, hogy az OGYÉI engedélyezte a Szputnyik-V és kínai Sinopharm koronavírus elleni vakcinájának forgalomba hozatalát. Ezen vakcinák alkalmazásával kapcsolatban semmilyen dokumentumot nem találtak az OGYÉI honlapján.
A Magyar Orvosi Kamara elnöksége levélben kérte, hogy az OGYÉI honlapján hozza nyilvánosságra a Szputnyik-V és kínai Sinopharm koronavírus elleni vakcinájának engedélyezésével kapcsolatos dokumentumokat, különös tekintettel az alkalmazási előiratra.
Ennek hiányában ugyanis a MOK elnöksége "nem tudja tiszta lelkiismerettel" ajánlani a kollégáinak a készítmények alkalmazását, mert "az alkalmazási előirat az alapfeltétele a készítmény betegbiztonságot garantáló alkalmazásának, és ez alapozza meg az orvos jogi és etikai biztonságát."
(Reuters/MTI/Hetek)