Orbán úgy értékelte az európai parlamenti (EP-) választásokat, hogy a nemzeti erők, a patrióták nagy előretörést értek el, de nem áttörést. Elmondta, a patrióták frakciója a harmadik legnagyobb erő az EP-ben, és hamarosan szövetségeket köt, lesz még második erő is. Reményét fejezte ki, hogy a következő választásokon a patriótáknak sikerül áttörést elérnie, például Ausztriában, és ezt fogja kiegészíteni a novemberi amerikai elnökválasztás. Év végére a patrióták a nyugati világban többségbe kerülnek - jelentette ki.
Szerinte az EU kapcsán az igazi probléma nem az, hogy a bizottság elnöke mit nem csinált, hanem az, hogy a miniszterelnökök hagyták, hogy ezt csinálja, illetve ne csináljon többet, hiszen az európai politika súlypontja az Európai Tanácsban, a miniszterelnökök testületében van.
"Azt remélem, hogy a miniszterelnökök összetétele változik és ezen keresztül jobb utasításokat tudunk adni von der Leyennek, mint eddig, illetve mi, miniszterelnökök, jobbak leszünk a számonkérésben, mint eddig voltunk"
- fogalmazott.
Orbán Viktor közölte, "az ember a saját alkalmazottját ne tekintse ellenfélnek", inkább azokat a miniszterelnököket kell politikai ellenfélnek tekinteni, akik Európa szempontjából hibás álláspontot képviselnek. Azokat a pártvezetőket is politikai ellenfélnek kell tekinteni - folytatta - , akik az EP-ben Magyarország ellen dolgoznak, mint a néppárti Manfred Weber, aki közismerten "magyargyűlölő", háborúpárti, migrációt támogató ember, vele kell majd csatákat vívnia a magyar delegációnak.
Orbán Viktor a békemisszióval kapcsolatban megjegyezte: az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen és az európai liberálisok naiv emberek, ezért sem vádolhatók háborús haszonleséssel. "Nem vádolom azzal sem von der Leyent, sem a háborúpárti európai vezetőket, hogy ők benne lennének a Soros György típusú dollárspekulánsok zsebében", inkább azt gondolják, békét úgy lehet teremteni, ha jobb belátásra bírják a feleket, a lelkükre beszélnek - mondta, hozzátéve: azt várják a békemissziótól is, hogy másnap majd nem lőnek.
A miniszterelnök szerint ez egy félreértés, amit a lebombázott gyermekkórház ügye is jól mutat: azért kell békemissziót csinálni, mert ha nincs békemisszió, folyamatosan eszkalálódik, kiterjed, fokozódik a háború, és egyre szörnyűbb veszteségeket fognak elszenvedni az ott élők. Kiemelte: beszélt mindkét féllel, meg is írta a jelentését róla, amiben az áll, hogy a két fél nem akar békét.
A kormányfő úgy vélte, a háborús felek maguktól nem fogják belátni, hogy a béke jobb, mint a háború, mert ők úgy gondolják, nyerhetnek, és a háború folytatása nekik hoz előnyt. A háború erő kérdése, és ha a háborúzó felek nem akarnak békét, akkor azt a kérdést kell feltenni, hogy a világ nagy erőközpontjai hajlandóak-e közösen föllépni a békéért - tette hozzá.
Hangsúlyozta: a békemisszió lényege az állhatatosság, ezt folyamatosan, szisztematikusan csinálni kell minden nap. "Minden nap tárgyalok valakivel valamilyen lehetőségről, részletkérdésről, újabb és újabb kezdeményezésekről" - tette hozzá Orbán.
A Donald Trump amerikai republikánus elnökjelölt, volt amerikai elnök elleni merénylettel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet:
a látványos, a világ figyelmét megragadó merényletek száma nő, és minden merényletet háborúellenes, békepárti politikusokkal szemben követik el.
Értékelése szerint a "háborús erők vannak olyan izgalmi, feszült, felbujtott, szervezett állapotban, hogy megpróbálják letakarítani a színpadról, vagy a politikai élet középpontjából a békepárti erőket".
Jelezte: Trump elnökkel két nappal a merénylet előtt beszélt, több mint két órát tárgyaltak. Benyomásait úgy foglalta össze: Donald Trump jó állapotban van, harcra kész, és "ez látszott talán, ahogyan túlélte a merényletet".
"Hála a Jóistennek, hogy nem engedte, hogy megöljék" - fogalmazott a kormányfő, aki reméli, hogy ez azt jelenti, a Jóistennek tervei vannak az elnökkel. "És mi más lehetne a Jóisten terve egy ilyen háborús időben, mint az, hogy valaki hozzon már békét" - jegyezte meg. Orbán Viktor azt is jelezte: Donald Trumppal gazdasági kérdésekről is tárgyaltak, és volt néhány olyan pontja a programjának, amit örömest hozna át Magyarországra már a következő évben.
Közölte: figyelemre méltónak tartja az elnökjelölt javaslatát a borravaló adómentességéről
"Itt, Magyarországon sem látom annak szükségét, hogy a borravalót adóztatni kellene"
- mondta.
Hozzátette: folyamatosan kapnak gondolatokat Donald Trump gazdasági programjából, ilyen a "ne legyen adó a borravalón című javaslat" is, de ezen kívül más is lesz még, és erről elég alaposan beszéltek is Trumppal.
(MTI / Hetek)