Bár Minnesotában 1995 óta biztosítva van a nők abortuszhoz való joga, és tavaly nyáron a bíróságon alkotmányellenesnek ítéltek egy olyan törvényt, amely egynapos gondolkodási időhöz kötötte a terhességmegszakításokat az államban, és a kiskorúak sem végeztethettek ilyen beavatkozást szülői beleegyezés nélkül, de az állam demokrata párti törvényhozói mégis veszélyben érezték “a nők reprodukciós egészséghez való jogát”.
Az új törvényt a képviselőház 69-65 arányban szavazta meg, majd a Szenátusban még szorosabb, 34-33-as szavazati aránnyal sikerült elfogadni. Amikor a kormányzó aláírta a jogszabályt, a körötte álló nők örömujjongásban törtek ki.
A minnesotai törvényhozók a Roe vs. Wade határozat tavalyi hatályon kívül helyezése óta igyekeztek minél hamarabb újabb törvénybe foglalni a nők abortuszhoz való jogát.
“A minnesotaiaknak tudniuk kell, hogy a reprodukciós egészségügyhöz való hozzáférésük a saját egészségükkel kapcsolatos döntéshozatalhoz való jogukat megőriztük és megvédtük. Emiatt a törvény miatt ez nem is fog változni, függetlenül attól, hogy milyen szelek fújnak a Legfelsőbb Bíróságnál, vagy milyen az összetétele” - mondta Tim Walz kormányzó.
Az új jogszabály szerint a magzatokat bármilyen okból, bármikor meg lehet ölni a szülésig. Még az általában a harmadik trimeszter során végrehajtott terhességmegszakításokra vonatkozó korlátozások sem szerepelnek a törvényben.
Életpárti szervezetek többször is tiltakoztak a “szélsőséges” törvény miatt.
E szerint a törvény szerint még azok a babák sem élveznek védelmet a halálos erőszakkal szemben, akik már elég fejlettek ahhoz, hogy a méhen kívül éljenek, és szörnyű fájdalmat tudnak érezni. A H.F.1 törvény olyan országok közé helyezi Minnesotát, mint Észak-Korea és Kína”
- mondta Cathy Blaeser, egy minnesotai életpárti szervezet igazgatója.
(NBC News / Hetek)