A Public Religion Research Institute felmérése nem sokkal azután látott napvilágot, hogy az alabamai legfelsőbb bíróság úgy határozott, hogy a lefagyasztott embrióknak is jogi védelmet kell kapniuk, mivel "meg nem született életnek" minősülnek - az indoklásban keresztény érvek is megjelentek.
Tízből hét amerikai nyilatkozott úgy, hogy vagy elutasítja (30 százalék), vagy pedig szkeptikus (37 százalék) a keresztény nacionalizmussal kapcsolatosan.
Kalifornia, New York és Virginia államokban az arány több mint 75 százalék volt, míg öt mélyen republikánus államban 45 százalék válaszolt úgy, hogy a keresztény nacionalizmus híve vagy szimpatizál azzal: Észak-Dakotában és Mississippiben a válaszadók pont fele, Alabamában és Nyugat-Virginiában 47 százalék, Louisianában pedig 46 százalék válaszolt így.
About two-thirds of Americans reject or are skeptical about Christian nationalism despite its rising influence that's shaping education, immigration and health care policies, a new survey finds. https://t.co/5NE0pO7jgA
— Axios (@axios) February 29, 2024
A felmérés szerint a republikánusok (55 százalék) több mint kétszer nagyobb valószínűséggel vallják magukat keresztény nacionalistának, mint a függetlenek (25 százalék), és háromszor nagyobb valószínűséggel, mint a demokraták (16 százalék).
Két vallási csoport többsége vall keresztény nacionalista nézeteket: a fehér evangélikusok (66 százalék) és a spanyolajkú evangélikusok (55 százalék). Mindkét csoport erős támogatója Donald Trump korábbi elnöknek - derült ki más felmérésekből.
Az amerikai keresztény nacionalisták hiszik hogy az Egyesült Államokat keresztény nemzetként alapították, és hogy a keresztény értékeket kell előtérbe helyezni a kormányzatban és a közéletben, ebből származik majd béke és jólét a társadalom számára. Sokszor gyűlölködő, maradi csoportnak igyekeznek beállítani őket azok, akiket az abortusz illetve a gyermekek és nők jogait csorbító LMBTQ aktivizmusukban akadályoznak.
(Axios/Hetek)