Az ENSZ Líbiával foglalkozó szakértői testületének jelentése szerint, egy török gyártmányú STM Kargu-2 drón valószínűleg tavaly "levadászott és ... csapást mért" visszavonuló katonákra Líbiában, akik Khalifa Haftar tábornokkal harcoltak.
A dokumentum szerint az nem világos, hogy a katonák életüket vesztették-e a támadás során, bár a szakértők, akik "halálos autonóm fegyverrendszerként" írták le a drónt, ezt valószínűsítik.
Az információkat a New Scientist szerint egy bizalmas forrás szolgáltatta: ha pontosak, akkor ez az első ismert eset, amikor egy elszabadult autonóm drón emberekre támad.
A Kargu-2-es drónt az emberi irányításon túl a mesterséges intelligencia is képes irányítani gépi tanulásos technológiával kiegészítve, így a művelethez nem szükséges emberi közreműködés. A szerkezet minden helyzetből, begyűjtött kép és hanganyagból tanul, fejleszti magát, hogy egyre hatékonyabb legyen.
"A jelenlegi gépi tanuláson alapuló rendszerek nem tudják hatékonyan megkülönböztetni a földművest a katonától. - A gazdák puskát tarthatnak földjük védelmében, míg a katonák gereblyével megdönthetik a lövésztornyot. ”
- írta Zachary Kallenborn belbitonsági specialista a The Bulletin of the Atomic Sciences hasábjain.
"Emberi döntési faktor nélkül a kockázat egyszerűen túl magas" - tette hozzá Kallenborn.
Bármely autonóm fegyvernél fennáll az esélye a hibának, de ezeknek messzeható következményei lennének. A drónok akár atomtöltetet is szállíthatnak, és nagy a különbség egy gépfegyver meghibásodása és egy véletlen nukleáris detonáció között.
A Kargu-2-est gyártó török cég, az STM nem akart reagálni a jelentésre, azonban a hírek szerint jelenleg is azon dolgozik, hogy 20 elemes drónrajt fejlesszen ki.
(Daily Mail/Hetek)