A tanulmány a genderelmélet dogmatikus állításait kérdőjelezi meg, és összesen három MTA-doktor véleményezte pozitívan – számolt be róla a Mandiner. Noha a tudományos bírálatért felelős két lektor rábólintott a tanulmányra, a szerkesztőbizottság (melynek nem feladata tudományos jellegű kérdésekben állást foglalni) nem hagyta leközölni az írást.
Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is ajándékozunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
Tényi Tamás leköszönő főszerkesztő (a Pécsi Tudományegyetem dékánhelyettese, tanszékvezető egyetemi tanára, az MTA doktora) ezután döntött a távozás mellett. A szokásos publikálási eljárással ellentétes módon jártak el ugyanis a szerkesztők, amikor „szereptévesztésbe” kerülve útját állták annak, hogy Szilvay Gergely tanulmányát leközöljék az előző lapszámokban.
Úgy tűnik, hogy politikai, illetve ideológiai alapon döntöttek – jobban mondva szelektáltak.
A lap mögött álló Magyar Pszichiátriai Társaság döntéshozói számára korábban azt javasolta a főszerkesztő, hogy kompromisszumos alapon legyen egy olyan lapszám, melyben leközlik majd mind a gendert támogató, mind a genderrel szemben kritikus írásokat, azonban ez végül csak részben valósulhatott meg. Szilvay írása továbbra is ott porosodott a fiókban.
Amint a főszerkesztő azt megerősítette: miután az MPT egyes tagjai észrevették Szilvay Gergely nevét az egyik készülő lapszám tartalomjegyzékében, (többek között egy rendkívüli szerkesztőbizottsági ülésen) el is kezdődött a tanácskozás, mit kezdjenek az írással. A kritikus hangok nem is annyira a tanulmányt, hanem a szerző személyét kifogásolták – különösen a Mandineren megjelent cikkek miatt. (Még olyanok részéről is hangzott el kritika, akik saját bevallásuk szerint nem is olvasták a vitatott tanulmányt.)
Tényi ezért kérte, hogy előbb inkább olvassák el az írást és akár fűzzenek hozzá kommentárt, amit a cikkel együtt leközölnének. És már ekkor kilátásba helyezte, hogy ha így se hajlandók leközölni az írást, lemond a főszerkesztői posztjáról és kilép az Magyar Pszichiátriai Társaságból is. Nem volt hajlandó ugyanis elfogadni, hogy a szerkesztőbizottság liberális tagjai felül akarják bírálni az MTA-doktor lektorok és az úgyszintén MTA-doktor főszerkesztő ilyen irányú döntését.
Lényeg a lényeg, végül a főszerkesztő betette a legutóbbi, aktuális lapszámba az írást (de csak egyetlen kommentér futott be ekkorra hozzá, és az is támogató jellegű volt a tanulmányt illetően) és elküldte a kész lapszámot a társaság elnökének. Mivel azonban az elnök szerint politikai írásról van szó, azt üzente neki, hogy nem közlik le az írást.
Mint a Mandiner írja, érdekes módon az elnök a szerkesztőbizottság többségi alapon eldőlt szavazására is hivatkozott levelében, amely – mint utóbb kiderült – nem is volt valódi szavazás: „valaki a cikk kapcsán beérkező emailek szövegtöredékeit konvertálta szavazattá; többeket meg sem kérdezett, az ő véleményüket nem írta bele az összesítésbe, ellenben olyanokét, akik feketén-fehéren leírták, hogy nem olvasták magát a szóban forgó tanulmányt, beleszámolt az elnök” - fogalmaztak.
Ezek után mondott le Tényi.