- írja a Dutchnews holland hírportál.
A beszámoló szerint a rendzavarás Amszterdamban és Eindhovenben kezdődött, ahol tüntető csoportok gyűltek össze annak ellenére, hogy minden fajta csoportos gyülekezést betiltottak a hatóságok. A rendőrség vízágyúkat, lovas rohamosztagot, rendőrkutyákat és könnygázt is bevetett a tiltakozók ellen. A holland televízió csatornák arról számoltak be, hogy
Eindhovenben fiatalokból álló bandák tüzeket gyújtottak és üzleteket fosztottak ki.
Más városokban is, este 9 óra körül - a kijárási tilalom kezdetekor - zavargók támadtak a rendőrökre, és kővel dobálták a kórházakat. Több fiatalt huliganizmus vádjával állítottak elő a hatóságok.
Szombaton, a kijárási tilalom első estéjén, a rendbontók egy csoportja felgyújtotta a közép-hollandiai Urk kisváros szabadtéri koronavírus-tesztközpontját, míg a dél-hollandiai Steinben is összetűzésbe torkollott egy százfős illegális rendezvény feloszlatása.
🚨 - HOLLAND: Protests in the streets this weekend against lockdowns, protesters have lit piles of bikes on fire to block streets pic.twitter.com/wYMj9YM1z1
— Mr. Wolf (@mole_cola) January 25, 2021
A holland kormány hosszas megfontolás után döntött arról a múlt héten, hogy bevezeti a kijárási tilalmat este fél 9 és reggel fél 5 között, hogy elkerüljék a vírusmutációk terjedését.
Az országban továbbra is magas, közel ötezer körül van az új fertőzések napi átlaga. Vasárnapi adatok szerint naponta mintegy 80-an haltak bele a fertőzésbe az elmúlt héten, és 2343 fertőzöttet kezelnek kórházakban.
Hollandiában a kijárási tilalom első estéjén számos tiltakozás, szabálysértés és garázdaság történt országszerte, a rendőrség beszámolói szerint 25 embert állítottak elő és mintegy 3600 bírságot szabtak ki szabályszegésért. A dél-hollandiai Stein városában is összetűzésbe torkollott egy százfős illegális rendezvény feloszlatása.
A tiltakozók először kövekkel dobálták meg az autóbuszt, könnyebben megsebesítve az arab sofőrt, majd leszállítása után betörték a jármű ablakait, és felgyújtották a járművet. A tűz miatt megolvadtak a közeli villanyvezetékek, és evakuálni kellett a közeli házban élőket.
A rendőrség közleménye szerint négy embert tartóztattak le a busz felgyújtása, valamint a vészhelyzeti dolgozók munkája akadályozásának kísérlete és a lakosság veszélyeztetése miatt.
"Nagyot csalódtam a közlekedési minisztériumban. Nem szeretnék mindenkit büntetni, de csökkenteni kell a járatszámot, és nem szabad behajtani a városba, amíg nem rendeződik a helyzet"
- nyilatkozta a közszolgálati rádióban a megtámadott buszt üzemeltető társaság munkavállalói szervezetének vezetője hétfő reggel.
Az ultraortodoxok Jeruzsálemben egy villamosmegállóban törtek-zúztak, és betörték egy szerelvény ablakait, valamint megrongálták a jegyvásárló automatákat. A zavargás résztvevői kövekkel dobálták a lakónegyedük, a Mea searim egyik kereszteződésében elhaladó autókat, szemetes kukákat gyújtogattak fel és elzárták az utakat.
A zavargások múlt csütörtökön kezdődtek, amikor a rendőrség megpróbált erővel érvényt szerezni több ultraortodox településeken és lakónegyedben a január eleje óta tartó országos karantén rendelkezéseinek, amelyek gyülekezési tilalma, és az iskolák bezárását írják elő.
Israel: Clip, Bus on fires as clashes between police and rioters opposed to the coronavirus lockdown restrictions in the predominantly ultra-Orthodox in the city of Bnei Brak continues pic.twitter.com/BwljIPcTPq
— Yiddish News (@YiddishNews) January 25, 2021
Több szélsőségesen vallásos irányzat nem hajlandó bezárni oktatási intézményeit, noha éppen ezeken a helyeken a legmagasabb a koronavírussal fertőzöttek aránya Izraelben.
Közben a járványügyi vizsgálatok az eddigi leghosszabb fertőzési láncolatot derítették fel: egy három héttel ezelőtt Dubajból visszatérő izraeli turista 180 embernek adta át az Egyesült Arab Emírségekben elkapott koronavírust.
Visszavonulóban van Izraelben a koronavírus-járvány harmadik hulláma, de a járványügyi szakembereket aggasztja az, hogy terjednek a vírus új variánsai, és nő a fertőzöttek száma a gyerekek körében - jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet vasárnap.
A katonai rádió vasárnap délelőtti műsorában megszólaló járványügyi szakember amiatt is aggodalmát fejezte ki, hogy a beoltottak és a fertőzöttek magas számának együttes jelenléte miatt egy új, "izraeli vírusvariánst" alakulhat ki.
Az új variánsok megjelenése és terjedése miatt Benjámin Netanjahu miniszterelnök kérni fogja a kormány vasárnapi ülésén az utasszállító repülőgépek fogadásának betiltását két hétre a tel-avivi Ben Gurion repülőtéren.
Az újabb korlátozás gondolata azért merült fel, mert hat olyan súlyosan beteg várandós nőt ápolnak az izraeli kórházakban, akiket a koronavírus délkelet-angliai, gyorsan terjedő új variánsa betegített meg. Ezért az egészségügyi minisztérium felszólította az állapotos nőket, hogy minél hamarabb oltassák be magukat. A tesztek szerint a jelenlegi izraeli fertőzések 30-40 százalékát okozhatja a fertőzőbb angliai variáns.
Tetézi a gondokat az, hogy a 18 év alattiak is egyre nagyobb számban kerülnek kórházba koronavírus-fertőzéssel.
A második hullámban csak mintegy 34 ezer, de a harmadik hullámban már 51 218 fertőzött gyereket azonosítottak.
Jelenleg öt, válságos állapotban lévő gyermeket ápolnak a kórházakban, ahol január eleje óta 138 fiatalkorút kezeltek a vírus okozta Covid-19 betegség szövődményeivel.
A szombati ünnepnapon a szokásosnál kevesebb, 38 979 embert oltottak be először, és 51 273-at másodszor - három hét elteltével - a Pfizer és a BioNTech által közösen fejlesztett oltóanyaggal. Az oltási kampány kezdete, december 20. óta 2 522 178-an - az ország lakosságának 28,38 százaléka - kapták meg az első, és 973 494-en a második dózis vakcinát is.
Szombaton helyi mércével mérve igen kevés, mindössze 30 832 tesztből 2394 vírushordozót azonosítottak, ami nyolcszázalékos arányt jelent. Tavaly március óta 595 097-en fertőződtek meg koronavírussal a mintegy 9,3 millió lakosú Izraelben. A harmadik járványhullám mostani, visszavonuló szakaszában 75 053 aktív fertőzöttet tart nyilván az egészségügyi minisztérium, 1914 beteget ápolnak a kórházakban, közülük 1228-an súlyos állapotban vannak, és 316 ember van lélegeztetőgépen. A SARS-CoV-2 vírus okozta betegségben tavaly február óta 4361-en haltak meg Izraelben.
(Hetek/MTI)