Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)
Morten Bødskov bevándorlási miniszter határozottan kijelentette, hogy az imára hívásnak „nincs helye Dániában”, és a dán háztetők felett nem hallatszódhatna ilyen hang. A tárcavezető szerint elfogadhatatlan, hogy a dán városokban sétálva az embereknek olyan érzésük legyen, mintha Iszlámábád egyik külvárosában járnának, mivel véleménye szerint az iszlamizáció jelenleg túl nagy szeletet hasít ki a közösségi terekből.
Fogjunk össze és védjük meg közösen az értékeinket! Hit, család, nemzet - a Hetek ezért dolgozik. Állj mellénk te is: hetek.hu/tamogatas
Ez a kezdeményezés nem az első ilyen próbálkozás, hiszen a szociáldemokraták már 2020-ban és 2025-ben is igyekeztek jogi alapot teremteni a tiltáshoz, ám eddig nem jártak sikerrel.
Dániában jelenleg nagyjából 100 mecset működik és körülbelül 270 000 muszlim él, de több helyen – például Koppenhágában – a helyi zajkorlátozások miatt már most sem használhatnak hangszórókat az imára híváshoz. A fővárosi Nagymecsetnek például külön megállapodása van a hatóságokkal, amelynek értelmében eleve mellőzik a kültéri hangosítást.
A tervezett országos tilalom azonban alkotmányos aggályokat vet fel, mivel a dán alaptörvény garantálja a nyilvános vallásgyakorláshoz való jogot. A jogi szakértőknek így
egyensúlyt kell találniuk a vallásszabadság és a mecsetek környékén élők nyugalmának biztosítása között.
A javaslat szervesen illeszkedik Mette Frederiksen miniszterelnök szigorú migrációs politikájába, amely olyan vitatott intézkedéseket is tartalmaz, mint a „gettótörvény” alapján történő áttelepítések vagy a menedékkérők értéktárgyainak lefoglalása lakhatási költségeik fedezésére.
(GBN/Hetek)
hetilap