Az írás megmarad elnevezésű ünnepi előfizetői akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetéssel a több mint száz nyeremény mellett EGY VADONATÚJ AUTÓT lehet nyerni. Részletek és a teljes nyereménylista itt: www.hetek.hu/elofizetes
A manhattani szövetségi bírósághoz benyújtott kereset azon a vitán alapszik, hogy a JPMorgan miként árazta át a Tesla értékpapírjait Musk 2018-as tweetje eredményeként, mely szerint az autógyártó vállalat magánkézbe vételét fontolgatja.
Az említett opciókról azt érdemes tudni, hogy azok jogosultságot ruháznak a tulajdonosra, hogy meghatározott áron és időpontban megvegye az adott vállalat részvényeit – jelen esetben a Tesla részvényeit.
Egészen szokatlan, hogy egy olyan óriási Wall Street-i bank, mint a JPMorgan bepereljen a Teslához hasonlóan tekintélyes ügyfelet.
Ráadásul a Tesla pénzügyi jelentései tükrében a JPMorgan viszonylag kis üzleteket bonyolított le a Teslával az elmúlt hét év során.
„Többször is lehetőséget biztosítottunk a Tesla számára a szerződésben foglalt kötelezettségeinek teljesítésére. Ezért is sajnálatos, hogy peres útra kellett terelni a kérdést”
- mondta a JPMorgan szóvivője.
Az opciós megállapodás lényegében azt tartalmazta, hogy amennyiben a Tesla részvényeinek árfolyama a 2021. júniusi és júliusi lejárat napján eléri vagy meghaladja a 560 dolláros értéket, akkor Musk cége köteles a JPMorgannek az aktuális részvényár és az 560 dollár közti különbözetet megfizetni.
Így tekintettel arra, hogy a Tesla részvényei idén júniusban meghaladták a 600 dolláros árfolyamot, a JPMorgan komoly profitra tudott szert tenni.
Azonban további 162 millió dollárt szeretnének még kicsikarni tőlük. Azt állítják ugyanis, hogy az értékpapírok olyan rendelkezéseket is tartalmaztak, melyek lehetővé tették számukra, hogy lefelé módosítsák a lehívási árfolyamot. Ezáltal biztosítva be magát a bank a „Teslát érintő jelentősebb vállalati tranzakciók” gazdasági hatásaitól.
Am considering taking Tesla private at $420. Funding secured.
— Elon Musk (@elonmusk) August 7, 2018
A bank azzal érvel, hogy Musk 2018. augusztus 7-i Twitter-üzenete, miszerint részvényenként 420 dollárért magántulajdonba veheti a Teslát, éppen ilyen jelentős momentum volt. Ekkor a részvények árfolyama ugyanis 341,99 dollár volt.
A 420 dolláros kivásárlási ár mellett azonban a JPMorgan nem tudta elérni az 560 dolláros lehívási árfolyamot, ezért nem is kereshetett pénzt az ügylettel. Ennek megfelelően lefelé módosította a lehívási árfolyamot, ezzel növelve a profithoz jutás esélyeit.
A bank kijelentette, hogy a Tesla a szerződés alapján elmulasztotta átadni a megállapodásban feltüntetett mennyiségű részvényt, illetve pénzösszeget. Véleményük szerint a tény, hogy a Tesla ennek nem tett eleget, a szerződésszerű teljesítés elmaradásának minősül.
A bank elmondása alapján Musk cége azt válaszolta minderre, hogy a lehívási árfolyam bank általi kiigazítása
„egy opportunista kísérlet volt a Tesla-részvények ármozgásának kihasználására”
A Tesla ugyanakkor nem kérdőjelezte meg az alapul szolgáló számításokat, mondta a JPMorgan.
(Guardian/Hetek)