Dalil a "Katar, a nyugati hanyatlás tükre" címmel írta meg köszöntőjét a TelQuel marokkói hetilap legújabb számában. Ebben a szerző arról ír, hogy Katarnak kiválóan sikerült a soft power alkalmazásával megrendeznie a világbajnokságot.
A 2,5 millió lakosú kis országban alig 300 ezren vannak, akik katari származásúak, mégis sikerült úgy felhasználni a nyersanyagkincsüket, hogy sokoldalú befolyást szerezzenek globális szinten. Erre példát is hoz: a PSG megvásárlását, az Al Jazeera hírcsatorna működtetését és a Katar Alapítványon keresztüli pozicionálást oktatási és kulturális területen. Egy olyan országról beszélünk, amely területileg mindössze nyolcadakkora, mint Magyarország.
A sikerük zavaró. Erről tanúskodnak a verseny kezdete előtt néhány héttel megkezdett bojkottkampányok. A leginkább mérgezett
nyilak nyugatról érkeznek"
- fogalmaz a főszerkesztő.
Hibáztatják Katart az új infrastruktúrát építő munkások szörnyű munkakörülményeiért, az ország katasztrofális szén-dioxid-kibocsátásáért, az LMBTQ-közösséggel szembeni diszkriminatív politikájáért, valamint a FIFA által zűrös körülmények között odaítélt világbajnokság-rendezésért is.
Dalil szerint kétségtelenül van némi igazság a szemrehányásokban, bár szerinte a katari rezsim nem kóristafiúkból áll, hanem jól felfogott érdekek rideg logikája szerint működik, amely néha a jogszerűség határán mozgó eljárások alkalmazására kényszerítik. "De ne hagyjuk magunkat becsapni" - folytatja, "egyes nyugati országok és médiájuk dühe egy ősi szorongást tükröz: azt, hogy a régi hatalmi egyensúlyok meginognak".
A TelQuel szerzője szerint miközben az inga kelet felé lendül, a nyugati blokk hagyományos dominanciája egyre gyorsabban erodálódik. Példának említi Kínát, amelynek befolyási területe ma már Délkelet-Ázsiától Oroszországon át Afrikáig terjed, így a Nyugat egy új szövetségi rendszertől tart, amely jelentős energia-, és katonai erőforrásokat tudhat magáénak.
Dalil szerint tévedett Francis Fukuyama, amikor a berlini fal leomlásával jósolta meg a történelem végét.
"Éppen ellenkezőleg, egy új geopolitikai helyzet formálódik a szemünk előtt. A régi hierarchiákat a nagy feltörekvő országok atomizálják, akiket nem érdekel a nyugati típusú liberlizmus, és akik a demokrácia saját változatát akarják gyakorolni. Mindezt úgy, hogy nem kell félni a nyugati nagy testvér jó, vagy rossz pontjaitól" - magyarázza.
Visszaértve Katarra, a szerző szerint a Nyugat szinte "hüvelykmatyiktól" rémül meg, akik nagyságról és a nagyhatalmakkal való egyenlőségről álmodoznak. Éppen ezért veszik célba Katar értékrendjét, nőgyűlölőnek, anakronisztikusnak, és legszélsőségesebb esetben pedig egyenesen bűnözőnek titulálják őket.
A TelQuel főszerkesztője szerint azonban ezek a támadások sem tudták csökkenteni a vébé iránti érdeklődést, még nyugaton sem. Jó példának említi Franciaországot, ahol bár az egyik legintenzívebb volt a Katar elleni bojkott, mégis az ausztrálok elleni mérkőzésük nézettsége rekordot döntött (12,5 millió).
"A régi világ csalódottan morog, miközben egy új világ bújik ki a bábjából. Természetesen tökéletlen, de ez van" - zárja sorait a marokkói újságíró.
(TelQuel / Hetek)
25 éve együtt - A Hetek jubileumi előfizetői akciójában a fődíj egy Toyota Aygo X személyautó. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.