Hat év börtönre ítélnék Salvinit
Az olasz politikus bűne, hogy megvédte hazája határait
Hat év börtönre ítélnék Salvinit

Forrás: Shutterstock/PuzzlePix

Az olasz miniszterelnök-helyettes 2019-ben nem engedte, hogy egy migránsokat szállító hajó partra szálljon Olaszországban, ezért szombaton a palermói ügyészség emberrablás és hivatali hatalommal való visszaélés miatt hat év börtönbüntetést kért rá.

Matteo Salvinit 2021 októberében fogták perbe, amiért 2019 augusztusában nem engedte egy spanyol civil szervezet, a Proactiva Open Arms hajójának, hogy kikössön Olaszországban. A hajó, 147 illegális bevándorlóval a fedélzetén háromhetes huzavona után végül mégis befuthatott Lampedusa kikötőjébe. Az akkor még belügyminiszterként tevékenykedő olasz politikus ellen komoly sajtóhadjárat indult, egyebek mellett a fedélzeten kitört rühjárványt is az ő számlájára írták.
Salvini szerint azonban nincs egyéb bűne, minthogy tartotta magát kormányzata választási ígéretéhez, hogy megfékezi az illegális bevándorlást, és nem engedi, hogy Olaszország Európa migránstábora legyen.

„A történelem során egyetlen kormányt és egyetlen minisztert sem fogtak még perbe azért, mert megvédte országa határait”

– mondta Salvini egy szeptember 14-én megosztott X (korábban: Twitter) videóban, egyúttal az olasz alkotmány 52. cikkére hivatkozott: „a Haza védelme minden állampolgár szent kötelessége”. 

Salvini belügyminisztersége valóban nagy megkönnyebbülést jelentett Olaszország számára a migráció szempontjából. 2017. augusztus 1. és 2018. július 31. között, míg a demokrata párti (PD) Marco Minniti irányította a belügyminisztériumot, 42 700 migráns szállt partra. Luciana Lamorgese regnálásának első évében (2019. augusztus 1. és 2020. július 31. között) a szám 21 618 volt. A kettő között eltelt egy évben, míg Salvini volt a Palazzo del Viminale élén, a beérkező migránsok száma 8691-re csökkent.

Zsarolás az emberi jogok álcája alatt

A palermói ügyész, Geri Ferrara azonban azt nyilatkozta: „Az emberi jogok és az állami szuverenitás védelme közül egyértelműen az emberi jogoknak kell győzedelmeskednie a mi – szerencsére – demokratikus rendszerünkben”.  Az önmagában is megdöbbentő szembeállítás egyúttal arról is árulkodik, hogy nem csak a migrációpárti NGO-k, de még az olasz igazságszolgáltatás tagjai is felismerték az emberi jogokkal való zsarolásban rejlő potenciált, és nem szégyellnek felhasználni egy ilyen egyértelműen politikailag motivált perben.

Pedig a Salvini által nyilvánosságra hozott adatok alapján komoly a gyanú, hogy a Proactiva Open Arms egyáltalán nem jóhiszeműen járt el, és legkevésbé sem a fedélzetén szállított bevándorlók jóléte jelentette számukra a prioritást. A hajó 2019. július 29-én indult el Szirakúzából, hivatalosan Lampedusa szigete felé. Azonban rövid időn belül törölték az úticélt a hajónaplóból, és a hatóságok értesítése nélkül Líbia partjai felé vették az irányt. A hajó kapitánya, Marc Reig Creus vallomása szerint „a tulajdonos utasítására”.

Ugyan az olasz kormány tájékoztatta a hajót, hogy a bevándorlókkal a fedélzetén nem köthet ki Olaszországban, az Open Arms nem volt hajlandó visszafordulni Líbia felé és tudatosan nem vette igénybe sem Tunézia, sem Málta, sem Spanyolország segítségét, hanem az elkövetkező napokban is a nyílt vízen cirkált, és újabb bevándorlókat vett fel a fedélzetére. Mindkét európai ország felajánlotta, hogy befogadja a migránsokat, a hajó azonban mindenképpen Olaszországban akart partot érni. Ahelyett, hogy 72 óra alatt kikötött volna egy spanyol városban, az Open Arms inkább a háromhetes, látványos és a sajtó figyelme által kísért veszteglést választotta, míg végül egy szicíliai bíróság engedélyezte, hogy kikössön Lampedusán. 

Nemzetközi felháborodás

Salvini szerint az ügye politikai motivációját mutatja az is, hogy baloldali utódjával, Lamorgesevel kapcsolatban fel sem merült, hogy perbe fogják, pedig ő szintén megtiltotta bizonyos civil szervezetek számára a kikötést az olasz partokon.

A per nagy felháborodást keltett Olaszországban. Salvini pártja, a Liga a miniszterelnök-helyettes ügyvédjének védőbeszéde napjára, október 18-ára demonstrációt szervez a palermói bíróság épülete elé. Giorgia Meloni miniszterelnök teljes szolidaritásáról biztosította Salvinit, szerinte súlyos precedenst teremt, hogy az ügyészség bűncselekménynek minősíti a határok védelmét. Vele együtt a kormány több minisztere is kiállt Salvini mellett.

Az ügy nemzetközi figyelmet is kapott. Még Elon Musk is megnyilvánult és őrülteknek nevezte az ügyészeket.  Valóban felmerülnek aggályok az olasz igazságszolgáltatás tisztaságával kapcsolatban: az olasz bírók és ügyészek szövetségének (ANM) korábbi vezetője, Luca Palamara Salvini Controvento című önéletrajzi könyve szerint azt mondta egy telefonbeszélgetésben:

„Salvininek igaza van, de akkor is támadnunk kell”.

 Orbán Viktor szintén támogatásáról biztosította az olasz politikust, ma reggeli X bejegyzésében úgy fogalmazott „Európa legbátrabb hősét azért büntetik, mert megállította a migrációt. Európa védelmezőinek folyamatos elítéléssel kell szembenézniük. Mégis mi történik? Matteo Salvini a mi hősünk!”
 

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!