Kövesse nálunk az amerikai választás eseményeit a hetek.hu-n! Kedd reggeltől szerda estig megállás nélkül követjük a legfontosabb eseményeket, legfrissebb eredményeket!
Az amerikaiak közel fele nem ismeri az antiszemitizmus fogalmát. Ezt a megdöbbentő megállapítást támasztja alá két felmérés is, melyet hétfőn tett közzé az Amerikai Zsidó Bizottság. A kutatás kérdései az Egyesült Államokban tapasztalható antiszemitizmusra vonatkoztak, a válaszadók amerikai állampolgárok és Amerikában élő zsidó származású lakosok voltak.
A felmérésből kiderült, hogy a zsidó származású amerikaiak túlnyomó többsége problémának tartja az antiszemitizmust - legtöbben ezt a fogalmat a jobboldallal valamint a Republikánus Párttal hozzák összefüggésbe. Hasonló eredményekről számolt be az AJC, egy pártatlan érdekképviseleti szervezet is, mely a tavalyi évben készített felmérést az Egyesült Államokban tapasztalható antiszemitizmusról.
A legfrissebb felmérések alapján az amerikai zsidók 88%-a szerint az antiszemitizmus továbbra is probléma az Egyesült Államokban,
a megkérdezett amerikaiak 21%-a – kb. minden ötödik ember – viszont azt állítja: még csak nem is hallott erről a kifejezésről. Az amerikaiak további 25% -a ugyan hallotta már ezt a szót, de nem biztos abban, mit jelent.
Ettől függetlenül az amerikaiak közel fele állítja, hogy az elmúlt öt évben online vagy élőben tapasztalt zsidó emberekkel szembeni megnyilvánulásokat.
Ebből arra lehet következtetni, hogy a válaszadók ismerhetik a zsidóellenesség valóságát, de nincsenek tisztában az „antiszemitizmus” kifejezéssel.
Holly Huffnagle, az AJC amerikai antiszemitizmus elleni küzdelemért felelős igazgatója azt nyilatkozta: azért fontos az antiszemitizmus kifejezés használata, mert a zsidóellenes diszkrimináció megnyilvánulásának széles történelmi spektrumát lefedi - az összeesküvés-elméletektől a sztereotípiákon át a rágalmazásig.
A közvélemény-kutatás eredményei azt is kimutatták, hogy a zsidó hátterű polgárok 82%-a szerint az antiszemitizmus az Egyesült Államokban növekvő tendenciát mutat az elmúlt öt évben, egynegyedük pedig azt állítja, hogy személyesen is érte őket antiszemita támadás. Ugyanebben az időszakban 22%-uk szenvedett el antiszemita inzultust online, 3%-uk pedig fizikailag is áldozata lett effajta támadásoknak.
Az Egyesült Államokban összesen 2107 antiszemita incidenst rögzítettek a tavalyi évben – ez 12%-os növekedést mutat az előző évhez képest. Ezek közé tartozik például egy kaliforniai zsinagógában történt fegyveres támadás, egy New Jersey-i kóser élelmiszerbolt elleni merénylet, valamint az az eset, amikor egy New York-i rabbit az otthonában késeltek meg.
„Idén példátlanul sok antiszemita tevékenységet tapasztaltunk, olyan időszak volt ez, amikor országszerte számos zsidó közösség közvetlenül találkozott a gyűlöletmegnyilvánulásokkal”
- állította Jonathan Greenblatt, az ADL (Rágalmazásellenes Liga) vezérigazgatója.
Az elmúlt időszakban az ADL többször is felhívta a figyelmet arra, hogy a növekvő számú incidensek a COVID-járványhoz kapcsolódó összeesküvés-elméletekkel is összefüggésbe hozhatók, melyek tovább mélyíthetik az antiszemitizmus problémáját az Egyesült Államokban.