Mégis többen azt próbálják elhitetni, hogy nem arról van szó, hogy egyre többen és többen válnának ezen nem hivatalos identitásközösségek tagjaivá, hanem arról, hogy feltérképezésükre korábban nem került sor, illetve bizonyos okokból nem voltak láthatók. A vonatkozó felméréseket végző szervezetek ugyanis csak a közelmúltban kezdték el az embereket a nemi identitásukról kérdezni a ma már egyre ismertebb terminológia alapján, amely az előző generációk számára nem is létezett.
Az egyik mérföldkőnek számító felmérés (Pew Research, 2022) során összesen 1,2 millió olyan embert találtak a megkérdezettek között (a 18-60 év közötti korcsoportban), aki nembinárisnak vallotta magát. Ennek a hatalmas tömegnek a túlnyomó része, mintegy háromnegyede 30 év alatti volt, ami arra utal, hogy a Z generáció körében a legsúlyosabb a probléma a nemi identitás területén.
Az amerikai felnőttek körében ez alapján 1,6 százalék volt nemi identitászavarral küzdők aránya. A felmérésből egyébként az is kiderül, hogy a 30 év alattiak és a 30-49 éves korosztály felének van transznemű vagy magát nem binárisnak valló ismerőse.
Egy másik, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem kutatóközpontja, a Williams Institute által 2022-ben publikált kutatás szerint a 18-24 éves amerikai felnőttek 1,3 százaléka, a 13-17 évesek 1,4 százaléka transznemű. Mint arra a felmérés rávilágított, a tizenévesek körében sokkal nagyobb volt annak valószínűsége, hogy valaki transzneműek vallotta magát, mint az idősebbek esetében.
A kutatók szerint a közösségi média igen meghatározó szerepet játszott a transznemű és nembináris fiatalok úgynevezett önmeghatározásában, és ezzel jelentősen közrejátszottak az amerikai társadalom arculatának napjainkban tapasztalható átformálásában. De a médián kívül az amerikai közélet is komoly ráhatással bírt jelen trendek alakulására a társadalompolitikai programokon keresztül.
(Yahoo / Hetek)