"Mintha egy fekete lyukba néznél"
- fogalmaz Alexaner Davis, a kutatást vezető szakember. A fotók alapján meglehetősen rémisztően kinéző (időnként rémálom-halaknak is nevezik őket nem véletlenül) halak a tudomány szerint ezzel a hihetetlen sötétséggel védekeznek az óceán mélyén biolumineszcenciával vadászó ragadozók ellen.
Magát a kutatást múlt hét csütörtökön publikálták a Current Biology tudományos folyóiratban. Ebben összesen 16 különféle mélytengeri halat vizsgáltak, amelyeket még megfotózni is kész kihívás volt elképesztő sötét színük miatt.
Az ultrafekete kategóriába olyan élőlényeket sorolnak, amelyek kevesebb mint fél százalékát verik vissza a rájuk eső fénynek.
Néhány madárfaj, lepke és pók képes ilyesmire, ám a rekordot egy apró ördöghal tartja, ami képes akár a fény 99,96 százalékát elnyelni. Csak összehasonlításképpen, egy koromfekete papír a fény 10 százalékát veri vissza.
Az ultrafekete halak esetében a fekete halakra amúgy jellemző apró, gyöngyformájú melanoszómái (amiben a melanin pigmentek elraktározódnak) jóval nagyobbak és sűrűbben helyezkednek el.
Karen Osborn, zoológus professzor szerint e felfedezés nyomán jóval szívósabb ultrafekete anyagot lehet kifejleszteni, amit az élet más területén - mint hadászat, vagy optika - is fel lehet majd használni.