Ez a kapcsolat a cukorbetegség és a látás között (x)
Ez a kapcsolat a cukorbetegség és a látás között (x)

www.optimuminfo.hu

2024. 09. 25.
Nagyon sok olyan betegség létezik, amik befolyásolhatják a látásunkat, és ezek között szerepel a diabétesz is, ami akár vaksághoz is vezethet, főleg akkor, ha nem fordítunk erre megfelelő figyelmet.

Ez egy PR cikk

Az Optimum Szemészet szakorvosai egy átfogó szemvizsgálat segítségével gyorsan és hatékonyan diagnosztizálhatják azokat a szembetegségeket, amik összefüggésben állhatnak a cukorbetegséggel. Ma már nem olyan ismeretlen ennek a kettőnek a kapcsolata.

Ettől függetlenül azonban nem minden probléma olyan közismert, ami kapcsolatban állhat a látásunkkal és a diabétesszel. A lassú látásromlás vagy a szürkehályog kialakulása sajnos csak néhány a sok közül, ami felmerülhet problémaként.

Terhesség és a cukorbetegség

Az egyik legismeretlenebb betegség azoknak a nőknek jelent kifejezetten nagy veszélyt, akik cukorbetegként esnek teherbe. Ez pedig nem más, mint a diabéteszes retinopátia. Nem szabad összekeverni azonban a terhességi diabétesszel, ami viszont csak a várandósság alatt kialakult cukorbetegség.

A diabéteszes retinopátia esetén különösen fontos, hogy a terhesség korai szakaszában megtörténjen a szükséges szemvizsgálat, amivel a további állapotromlás elkerülhető. Ez a tény sajnos sokkolóan hathat ránk akkor, amikor az orvosok felhívják a figyelmünket ennek lehetőségére.

Ez pedig azt jelenti, hogy komolyan is kell vennünk a figyelmeztetést, és részt kell venni a vizsgálaton. Mindettől függetlenül is érdemes a szemészeti szűrés a cukorbetegség állapotában, mert az számos egyéb szembetegség felelőse is lehet.

Szemizombénulás és homályos látás

A cukorbetegség a szervek keringését nagymértékben befolyásolja, ami így elérheti akár a szemet mozgató izmokat is. Ez súlyosabb esetben akár szemizombénuláshoz is vezethet, ami a szemek összehangolt mozgását akadályozza meg.

A helytelen szemizommozgás eredménye pedig az, hogy az agyunk egy kép helyett kettőt fog érzékelni, ami kettős látást okoz. Ez más néven diplopátia. Ez általában néhány nap vagy hét alatt elmúlhat, ha megfelelően tartjuk a cukorbetegség ellen javasolt vagy felírt protokollt.

A homályos látás ezzel szemben már nem csak átmeneti állapot lehet, ezért ezt valóban kezelni kell. Súlyosabb esetben ugyanis ez a károsodás elérheti a retinát és a szem hátsó részén elhelyezkedő ereket, ami akár tartós látásvesztést is okozhat.

A lassú látásromlás cukorbetegség miatt

Sokan azt gondolják, hogy a diabétesszel járó szembetegségek hirtelen fellépő problémák. Ez viszont messze áll az igazságtól, mert nagyon hosszú ideig teljesen tünetmentesek is maradhatnak.

Azok a tünetek, amiket látásromlásként észlelünk, sok esetben már olyan előrehaladott állapotokat takarnak, amiknél sokkal kisebb az esélye annak, hogy visszafordítsuk. A lassú látásromlás az egyik ilyen tipikus eset, ami a tünetmentes periódus alatt képes a maradandó károsodás kialakítására.

A rendszeres szemvizsgálatnak mindezek fényében óriási jelentősége van a cukorbetegek életében, hogy a látásuk ne romoljon visszafordíthatatlanul.

 

(Fizetett PR cikk)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!