Erőszakká fajulhat a feszültség az amerikai elnökválasztás kulcsfontosságú megyéjében
Áldatlan állapotok Maricopában
Erőszakká fajulhat a feszültség az amerikai elnökválasztás kulcsfontosságú megyéjében

Korábbi felvétel a Capitolium körüli zavargásokról, 2021. január 6. - ( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

A 2020-as év után rendkívüli mértékben csökkent az amerikaiak választási rendszerbe vetett bizalma. Ez pedig komoly feszültségekhez vezethet Arizonában, ahol bizonyos helyeken óriási erőkkel kell biztosítani a szavazás nyugalmát.

Fizessen elő még az áremelés előtt a Hetekre és spóroljon velünk! Részletek a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.

A Hetek olvasói az elmúlt napokban írt elemzéseinkből is ismerhetik, hogy az amerikai választások érdemben néhány tagállamban fognak eldőlni, ahol fej-fej mellett áll a két jelölt. Azonban az kevésbé ismert, hogy ez a szituáció kiemelt fontosságot ad a tagállami szintnél alacsonyabb közigazgatási egységeknek is. A választások egyik legfontosabb megyéje  az Arizonában található Maricopa.

Az állam 4,1 millió regisztrált szavazójának 60%-a ebben a megyében él, így Arizona eredményei minden valószínűség szerint itt fognak eldőlni. Amerika legnagyobb „billegő megyéjében” 2020-ban rendkívüli dolog történt: 1948 óta először szerezte meg a szavazatok többségét egy demokrata jelölt, Joe Biden.

Feldúlt arizonaiak

A történelmi esemény csöppet sem volt ínyére a helyi lakosság egy jelentős részének, így Arizona közéletét azóta átjárja a választásokkal szembeni szkepticizmus és az ezzel kapcsolatos keserű viták. Donald Trump megpróbálta rávenni Rusty Bowerst, az állam képviselőházának elnökét, hogy ne írja alá a választási eredményeket, ám ő ezt megtagadta. 2022-ben ennek megfelelően vereséget szenvedett Trump által támogatott kihívójával szemben.

Az ugyanabban az évben kormányzóként induló Kari Lake, aki Trump hangos támogatója, nem volt hajlandó elfogadni, hogy vereséget szenvedett, és vitatta a választások tisztaságát. Egy felmérés szerint az arizonaiak 27%-a (ezen belül a republikánusok 42%-a) nincs meggyőződve arról, hogy a választásokat tisztességes módon bonyolítanák le az államban.

A lakosság frusztrációja pedig egyre többször nyilvánul meg erőszakos fenyegetésekben, randalírozásokban is. Tisztviselők arról számolnak be, hogy halálos fenyegetéseket tartalmazó üzeneteket kapnak, ezért komoly biztonsági intézkedésekre lesz szükség a választások lebonyolításához. A választási központot dupla kerítéssel fogják körülvenni, a tetőn és a környéken a különleges erők alakulatai, mesterlövészek őrködnek és lovas tisztek járőröznek majd.

„Ez lesz a legbiztonságosabb hely egész Arizonában”

– nyilatkozta egy tisztviselő.

A demokrata érzelmű tisztviselők és a sajtó természetesen igyekszik áldozati szerepből megközelíteni a kérdést, és a biztonsági intézkedéseket (többek között a 24 órás biztonságikamera-felügyeletet is) igyekeznek úgy keretezni, mintha a potenciálisan tisztességtelen jobboldali választási megfigyelők, a szárnyra kapó összeesküvés-elméletek miatt lenne rájuk szükség. Még tréningeket is tartanak a választások lebonyolításában segédkezők számára, hogy képesek legyenek, ha szükséges, a felbőszült tömeg jelentette veszélyt kezelni. A republikánus szavazók aggályait félresöprik, mint egyszerű trumpista konteót, amiről csak mint kezelendő veszélyről érdemes beszélni.

Történelmi sérelmek, aktuális frusztrációk

Ugyanakkor valóban letagadhatatlan az erőszak növekedése Maricopában. Csütörtökön egy férfi felgyújtott egy levélszavazatok gyűjtésére alkalmas postaládát, a hét során pedig egy másikat is letartóztattak, aki a Demokrata Párt helyi irodaépületére lőtt. Azonban a másik oldalon sem ismeretlen az agresszió: Donald Trump Jr. és Charlie Kirk egy helyi rendezvénye fenyegetéseket kapott, és az üggyel kapcsolatban le is tartóztattak egy gyanúsítottat.

A november 5-ei választások lebonyolítása körüli problémák szintén nem a feszültségek enyhítését fogják elősegíteni. A szavazólap két oldal hosszú lesz, így hosszabb sorban állásra, lassúbb számolási folyamatra lehet számítani. A választási tisztviselők „megnyugtató” előrejelzései szerint a szavazatok 95 százalékát össze tudják majd számolni a választási hét során.

Az Economist szerint egyébként hosszú története van Arizonában a kormányzattal szembeni bizalmatlanságnak. Az állam egyik szenátora, Barry Goldwater, aki elnökjelöltként is indult, 1964-ben kijelentette, hogy nem vétek a szélsőségesség, ha a szabadság védelmében történik. 1988-ban pedig az állam jobboldali kormányzóját, Evan Mechamot elmozdították hivatalából, ez pedig sokak szerint radikalizálta a vele szimpatizálókat. Egy helyi polgármester szerint „ezeknek az embereknek Donald Trump az új Evan Mecham”.

.

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!