Az örökbefogadás azonban nem csak az örökbefogadott gyermek és az örökbefogadó szülők életét változtatja meg radikálisan. Az örökbefogadók ugyanis csak akkor tudnak egy várva várt gyereket befogadni, ha van, aki őt odaadja nekik. Örökre. Örökbe.
A Várva Várt Alapítvány egyik szlogenje:
„Minden baba érkezése egy csoda – ha segítünk neki megszületni."
A szervezet aktivistáinak tevékenysége sem mindennapi, hiszen egy csoda, egy Isten képére teremtett egyedi és megismételhetetlen emberi lény világra jötte körül segédkeznek. Olyan nőket támogatnak, akik magukra hagyva, sokszor ellehetetlenült egzisztenciális helyzetben, pszichés és transzgenerációs terhekkel, a család, a rokonok és a társ védőhálója nélkül néznek szembe a gyerekvállalás felelősségével. Mondhatjuk, hogy krízisterhesekkel foglalkoznak. Mondhatjuk, mert ez a szó itt és most helytálló, hiszen a krízis szó jelentése valóban visszaadja a helyzetüket, ami eltér a megszokottól, valóban egy veszélyhelyzet áll fenn. Bár gyakori, hogy a nők kerülik a terhes szót a várandóság kifejezésére, mivel a babavárás időszakát áldott állapotnak tartják, azok a nők, akikkel az alapítvány foglalkozik, ezt teherként élik meg. Itt valóban csodának kell történnie ahhoz, hogy egyrészt a megfogant magzat megszülessen egy jó döntés következtében, másrészt, hogy jó kezekbe kerüljön.
A „várva vártosok” olyan önkéntesek, akik értő figyelemmel, végtelen empátiával és támogatóik adományaival hajolnak oda a nehéz sorsú kismamákhoz, és amiben csak tudnak, segítenek, hogy jó döntés szülessen, a terhesség várandóságra forduljon át és a megszületett gyermekeket a saját családjukban nevelhessék, vagy ennek ellehetetlenülése esetén a szülő(k) kérésére a gyermeket a legrövidebb időn belül örökbe fogadják.
A szervezetben csak idén már három száz ilyen esetben fordultak.
Körülbelül másfél évvel ezelőtt az alapítvány Győr-Moson-Sopron megyei csoportját megkeresték a Családok Átmeneti Otthonából Sopronból – olvashatjuk az Alapítvány Instagram-oldalán:
„Egy kismamával kapcsolatban kértek segítséget, aki hajléktalanként került be hozzájuk, és a kisbabáján kívül semmije sem volt. Gyermekét mindenképp meg akarta tartani, erre azonban nem volt esélye. Segítséget albérlet, és minden, a baba várásához szükséges eszközzel tudtunk nyújtani. Az anya összeköltözhetett párjával, össze is házasodtak és együtt nevelik az azóta megszületett kisbabájukat és a korábban nevelőszülőkhöz került kislányukat.”
A „babamentők” további történeteit lehet meghallgatni Lukács Rékával és Pálinkás Évával, az alapítvány munkatársaival folytatott podcast-beszélgetésünkben is, amelyre az örökbefogadás világnapja alkalmából került sor: link
Várva Várt Alapítvány krízisvonal szám: +36 30 3297315, email cím: info@varvavart.hu, web: www.varvavart.hu