Először is, mert olvasmányos és szórakoztató. Lektűr, jó értelemben. A lektűr szó eredete (pl. francia: lecture, olvasás) és jelentése (kábé „szórakoztató olvasmány”) jól mutatja, miről van szó. Olyan írásműt jelöl a szó, ami nem unalmas, azaz szórakoztató. Na jó, de ez a regény a holokausztról (is) szól. Lehet egyáltalán egy ilyen könyv szórakoztató? Igen, persze, lehet. Ha a szórakoztató helyett „nem unalmas”-t gondolunk, azonnal világos minden. Ez a regény ráadásul sok helyütt eléggé vicces, magasröptűbben: sok ponton fekete humor hatja át. Jó-e ez? Biztos lesznek erről viták, én a személyes benyomásomat szeretném megosztani.
Az utóbbi években kerülni kezdtem a holokauszt témáját, kevesebbet olvastam erről, mint addig, szóval untam az egészet egy kicsit. A „Láger sztornó”-t olvasva, az első oldaltól kezdve úgy éreztem: végre kinyitottak egy ablakot a témában és rengeteg friss levegő jön be. Ha „csak” ennyi hatása lenne a könyvnek nagyobb méretekben is, már megérte megírni.
Miről szól a könyv? Az auschwitzi tábor felújítási munkák miatt két hónapra bezárja kapuit a turisták előtt - a regény főhőse azonban a falakon belül szeretné eltölteni ezt az időt… ez a kiindulási helyzet. Egy rövid részletet is illik tenni az ilyen ajánlókba, itt van:
"Nem meghalni jöttem Auschwitzba, azon már rég túl vagyok. De akkor mégis mi a halált keresek itt, teljesen egyedül a Stammlager 10-es épületének emeletén, ölemben a laptopommal? Saját magamat, vágom rá túl gyorsan a túl nyilvánvalót, csak hogy ne kelljen most mélyebbre ásni, és már látom is magam valami akciós önismereti lágertúra résztvevőjeként: ha ez nem all inclusive, akkor semmi. De most komolyan, éppen itt fogom megfejteni azt, amire egy életen át nem jöttem rá? És ha van olyan, hogy a tettes visszatér a tett helyszínére, akkor van olyan is, hogy az áldozat, illetve közvetlen leszármazottja visszatér oda? És ha igen, miért, mégis mit akarna ott?”
Végül (de nem utolsósorban) szeretném jelezni, hogy a könyv nem csak „holokauszt-irodalom”. Ahogy minden jó irodalom, úgy ez is, egyetemes emberi dolgokról szól megdöbbentő, felrázó, groteszk, humoros módon. A telefonunkon lévő alkalmazásokat időnként frissíteni kell. Ugyanezt kísérelte meg Seres László is a holokauszt, a történelmi és egyéni tragikum témájában. megpróbálta az alkalmazást frissíteni, szerintem sikerrel.
Most már csak egy dolog maradt hátra, kedves olvasó! Könyvesbolt, vétel, olvasás, nevetés, sírás, izgalom, tanulság, stb.
Seres László: Láger sztornó – könyvbemutató JCC Budapest - Bálint Ház - 2022. MÁJUS 5., CSÜTÖRTÖK, 18:00