A vasárnap közzétett 66 oldalas kutatás arról számol be, hogy közvetlenül a támadás előtt megdöbbentő mértékben megnőtt az izraeli értékpapírok shortolása a Tel-Aviv-i Értéktőzsdén. A short ügyletek azt jelentik, hogy a befektetők arra számítanak, hogy egy részvény árfolyama csökkenni fog, ami lehetővé teszi, hogy az eladott részvényeket alacsonyabb áron nagy nyereséggel tudja visszavásárolni.
Az október 7-ei brutális támadássorozat előtt nagyon jelentős ilyen jellegű "fogadás" történt Izrael rövid időn belüli bukására, már ami a gazdasági mutatókat illeti. A kutatók szerint ráadásul ez a shortolás jóval meghaladta sok más válságos időszak alatt történő hasonló tőzsdei mozgásokat. Hasonló történt ugyanis már a 2008-as pénzügyi összeomlást követő recesszióval kapcsolatban, vagy az Izrael és Gáza közötti 2014-es háború során is, de lehetne említeni a Covid-19-es világjárványt is.
A kutatók azt nem tapasztalták, hogy az amerikai tőzsdéken lenne egy általános növekedés az izraeli vállalatok shortolásában, de közvetlenül a támadás előtt viszont éles és szokatlan növekedés volt tapasztalható a kockázatos, rövid távú opciókkal való kereskedésben ugyanezen vállalatokon, amelyek ráadásul közvetlenül a támadások után jártak le.
A jogi szakértők arra jutottak, hogy az eredmények szerint teljesen megalapozottan arra lehet következtetni, hogy a közelgő támadásról előre tudhattak ezek a kereskedők és befektetők, akik elképesztő összegeket kaszáltak a tragikus eseményekből. "A korábbi szakirodalommal összhangban kimutatható, hogy az ilyen típusú kereskedés hiányosságokat mutat a tájékozott kereskedésre vonatkozó törvényi tilalmak Egyesült Államokbeli, illetve nemzetközi végrehajtásában" - fogalmaznak a kutatók.
Hogy a tanulmány mennyire nem légből kapott, az is mutatja, hogy az izraeli hatóságok jelezték, hogy alaposan kivizsgálják az ügyet, amelyet bennfentes kereskedésnek is neveznek a különféle oldalakon. Sokan arra gyanakodnak, hogy közvetlenül a Hamaszhoz köthető befektetők akartak keresni az általuk jó előre megtervezett mészárláson, mások viszont egyfajta összeesküvésre gyanakodnak, mert hasonló shortolási mozgásokra voltak figyelmesek akkor is, amikor a Knesszet elfogadta azt az igazságügyi reformcsomagot, amely óriási indulatokat váltott ki az izraeli társadalmon belül is. A Legfelsőbb Bíróság túlhatalmának visszaszorítását célzó törvényjavaslat nemzetközi szinten is óriási ellenállásba ütközött, sok gazdasági szereplő még segítette is az Izraelen belüli utcai tömegtüntetéseket, a Netanjahu-kormány elleni szervezkedést.
A mostani shortolás egyébként a nagyobb izraeli bankokat érintette, illetve egy egészségügyi és szoftver cégóriást. És hogy összegeket is essen szó, egyedül a Leumi bank esetében a befektetők összesen 3,2 milliárd sékelnyi profitot könyvelhettek el a shortolás során, ami mintegy 740 millió dollárnak felel meg.
A kutatók azt mondják, a tranzakciók jelentős része október 2-án történt, amelyek aránya jóval nagyobb volt mint a 15 évre visszamenőleges 3570 kereskedési napon tapasztalható érték. Október 7-én pedig szintén egy elképesztő kiugrást tapasztaltak a Tel-Aviv-i értéktőzsdén.
(Guardian, Times of Israel)