"A Nagy Botrány a Gergellyel"
- már a helyesírás is árulkodik a hirdetés valótlanságáról, amelyen egy magánrepülő mellé van odamontázsolva Karácsony Gergely, s alatta a szöveg: "Gergely pénzügyi szabadságot hoz az embereknek".
A linkre kattintva hamar kiderül, hogy nem csak egy egyszerű képlopásról van szó csupán. A csalók konkrétan a Világgazdaság című lap teljes dizájnját átmásolva egy hosszú cikket írtak arról, hogy a budapesti főpolgármester hogyan "rémítette meg" a befektetésével a "kormányzatot és a nagy bankokat".
Az ilyen típusú átverések egyébként nem újkeletűek, gyakran jelennek meg a nagy multikkal, bankokkal és a hatóságokkal szembeállított titkos meggazdagodási módszerek hirdetésekben. Az is gyakran előfordul, hogy a különböző weboldalakra látogatók országának és nyelvének megfelelő hirdetés ugrik fel (egy britnek egy brit celeb, németnek német,
jómagam pedig a CNN-t olvasva a budapesti főpolgármesterrel találtam szembe magam).
A kamu cikk egyébként a megszokottnál is alaposabban van felépítve, szóba kerül Karácsony Gergely progresszív politikája Budapesten, valamint a Hír TV-n futó Bayer show is.
"Múlt héten a Hír TV Bayer showjában tűnt fel, ahol bemutatott egy új "vagyonosodási kiskaput", ami szerinte 3-4 hónap alatt bárkiből milliomost hozhat létre." - olvasható a cikkben. Majd folytatják,
"percekkel az interjú vége után a Nemzeti Bank telefonált, hogy megállítsa Karácsony interjújának a sugárzását - de akkor már túl késő volt."
A cikkben azt írják, hogy Bayer nem jutott szóhoz, amikor Karácsony elővette a telefonját és megmutatta a nézőknek, mennyi pénzt keres ezzel az új pénzcsináló programmal, "melyről jelenleg Magyarországon mindenki pusmog".
Az egész átverés arra fut ki, hogy a látogatók fektessenek be bitcoinba. A további linkekre kattintva egy Bitcoin Era néven futó oldal ugrik fel, amit vélhetően német nyelvű csalók készíthettek. Erről árulkodik az URL-cím és a regisztrációs felugró ablak is.
A Karácsony Gergely nevével való visszaélés sem most kezdődött, a Magyar Nemzet arról ír, hogy a bitcoin szóra keresők esetében is felugornak hasonló hirdetések. A lap ukrán és argentin csalókat sejt a háttérben. Mint írják, a pandémia alatt a kiberbűnözők elsődleges vadászterületévé vált a világhálón a legnagyobb közösségi oldal.
A Nemzet arra figyelmeztet, hogy a Facebookon bukkannak fel egyre-másra a Karácsony Gergely fotójával eladott "bankrengető" üzleti ajánlatok bitcoin-befektetésre.
A lap azt írja, egy HWSW nevű internetes informatikai magazin részletesen is utána ment az úgynevezett bitcoin loophole csalásnak, aminek a lényege, hogy bitcoin kereskedelemre épülő átverés. A cél az, hogy körmönfont módszerekkel kicsalják a befektetők pénzét. A tavaly szeptemberi cikkből az derül ki, hogy nem csak Karácsony nevével élnek vissza a csalók, de felmerült már Soros György, Mészáros Lőrinc és Bige László neve is a kamu hirdetésekben.