O'Brien hangsúlyozta: a Fehér Ház reméli, hogy a térség több országa is csatlakozik majd Izrael és az Egyesült Arab Emírségek néhány nappal ezelőtt bejelentett békemegállapodásához. Mint közölte, Donald Trump elnök, a tanácsadója, Jared Kushner és Mike Pompeo külügyminiszter is tárgyalásokat folytat erről a régió egyes vezető politikusaival.
"Úgy gondoljuk, hogy ez az a pillanat, amikor mások is csatlakozhatnak, és rendezhetik a viszonyukat Izraellel" - mondta. Azt azonban nem árulta el, hogy az amerikai kormányzat konkrétan mely országok vezetőivel egyeztet, csupán annyit közölt, lehetséges, hogy Szaúd-Arábia lehet a következő. "Remélem, hogy Szalmán (szaúdi) király és Mohamed bin Szalmán (trónörökös) figyelemmel követi a fejleményeket, és rájön, hogy ez nagyszerű lesz az egész muszlim világ számára" - fogalmazott.
A nemzetbiztonsági tanácsadó nem említett konkrét dátumokat a békemegállapodás résztvevői körének bővítéséről. Továbbá kiemelte, hogy az erről szóló egyeztetések
"a legkeményebb tárgyalások a világon".
Az Izrael és az Egyesült Arab Emírségek közötti békemegállapodást - amelynek értelmében sor kerül a diplomáciai kapcsolatok felvételére - a héten jelentették be.
A következő hetilapszámunkban külön foglalkozunk Izrael és az Egyesült Arab Emirségek békemegállapodásáról, melyben megszólaltattunk helyi evangéliumi keresztény és zsidó érintetteket is.
A libanoni elnök, Michael Aoun szombat este egy francia televizió kérdésére, miszerint nyitott-e arra, hogy békét kössön Izraellel, azt felelte:
"Attól függ. Vannak problémáink Izraellel, amiket először meg kell oldalnunk."
A kijelentés azért volt meglepő, mert a köztudottan Izrael-ellenes Hezbollah terrorszervezet több tagot is delegál a libanoni parlamentbe. Sokan, pont a Hezbollahot teszik felelőssé a bejrúti robbanásért, mert a robbanás helyszínén, a kikötőben tárolták a terrorszervezet fegyvereit.
Libanon mellett Kuvait, Omán és Katar is nyitott a béketárgyalásokra.
(Hetek/MTI)