Az Egyesült Államok szövetségeseivel együttműködve akar bizalmat építeni azon nemzetek között, amelyek számára a régi rendszer kudarcot vallott.
„Egy korszak véget ér, egy új korszak kezdődik, és a most meghozott döntések évtizedekre meghatározzák a jövőt” – mondta Blinken szerdán a washingtoni John Hopkins Egyetemen tartott beszédében.
Az X-en megosztott beszédében az amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy szerinte
a „hidegháború utáni rend” véget ért, mivel „a viszonylagos geopolitikai stabilitás évtizedei átadták a helyüket a tekintélyelvű hatalmakkal folytatott fokozódó versenynek”.
Blinken hozzátette: a szövetségek kulcsfontosságúak lesznek Washington sikerében, egyúttal emlékeztetett: néhány évvel azután, hogy a NATO képességeit és jelentőségét nyíltan megkérdőjelezték, a nyugati katonai blokk
nagyobb, erősebb és egységesebb lett, mint valaha.
Hozzátette: az Egyesült Államok célja annak biztosítása, hogy Ukrajna legyőzze
Oroszországot, és „élénk és virágzó demokráciaként” kerüljön ki a konfliktusból.
Blinken szerint „Oroszország ukrajnai agressziós háborúja a legközvetlenebb, a legégetőbb fenyegetés a nemzetközi rendre”, miközben Kína jelenti a legnagyobb hosszú távú kihívást, mert a nemzetközi rend átalakítására törekszik, és ehhez gazdasági, diplomáciai, katonai és technológiai hatalmat fejleszt.
„Peking és Moszkva határok nélküli partnerségükkel együtt dolgoznak azon, hogy a világot biztonságossá tegyék az autokrácia számára” – érvelt Blinken. Azt állította, hogy Oroszország és Kína a fennálló rendet „nyugati kényszerítésnek” állítja be, de ez a rendszer egyetemes értékekben van rögzítve és azokat a nemzetközi jogba foglalták. Ironikus módon azzal is vádolta a két riválisát, hogy azt hiszik, hogy a nagy országok “diktálhatják a döntéseiket másoknak”, és ez a vád egyre gyakrabban éri Washingtont.
„Amikor a világ Pekingei és Moszkvái megpróbálják átírni – vagy lerombolni – a multilaterális rendszer pilléreit, amikor hamisan azt állítják, hogy a rend csupán azért létezik, hogy a Nyugat érdekeit érvényesítse a többiek kárára, akkor nemzetek és emberek egyre növekvő globális kórusa fog felállni, hogy azt mondja: Nem, a rendszer, amelyet meg akarnak változtatni, a mi rendszerünk. A mi érdekeinket szolgálja – állította Blinken.
Blinken felvetette, hogy az USA az erő pozíciójából fog vezetni, főként alázatossága miatt. Hozzátette: “tudjuk, hogy számos olyan ország és állampolgár bizalmát kell majd elnyernünk, akik számára a régi rend számos ígéretét nem tudta teljesíteni”.
Mint arról a Hetek pénteken megjelenő számában olvashatnak ezt az Amerika által vezett új szövetségi rendszernek a része lehet az indiai G20-csúcstallkozón bejelentett Selyemút 2 kezdeményezés.
Ennek keretében egy új, alternatív gazdasági folyosót hoznának létre.
Az India és Európa közötti új, Közel-Keletet keresztülszelő vasúti és tengeri közlekedési folyosóról (IMEC) szóló megállapodás megvalósítása indiai becslések szerint mintegy 20 milliárd dollárba kerül majd, magában foglalja az Izrael, Jordánia, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek közötti vasúti összeköttetést is.
További részletek a Hetek cikkében.