"A magyar modellt tudom ajánlani" - Orbánnak van egy javaslata az ukrajnai konfliktusra
Putyin egyhónapos csendet megtörve nyilatkozott a témában
"A magyar modellt tudom ajánlani" - Orbánnak van egy javaslata az ukrajnai konfliktusra

Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

2022. 02. 01.
A mostani moszkvai látogatás békemisszió is, mert elmondhattam, hogy az Európai Unió egységes és nincs olyan európai vezető, aki konfliktust akarna Oroszországgal - mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden Moszkvában.

Milyen a magyar modell?

A kormányfő Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott megbeszélését követően kiemelte: mindez különösen igaz a közép-európaiakra. "Mi úgy értelmezzük a történelmet, hogy amikor a Kelet és a Nyugat között konfliktus jött létre, akkor Közép-Európa mindig rajtavesztett" - fogalmazott.

Közölte: a hidegháború évei "számunkra komoly keserűséget és sok szenvedést jelentettek", ezért a magyarok és a közép-európaiak általában is abban érdekeltek, hogy a feszültséget Kelet és Nyugat között csökkentsék, és mindent megtegyenek annak érdekében, hogy a feszültség alábbhagyjon, és nehogy visszatérjen a hidegháború.

A miniszterelnök hangsúlyozta: ehhez tárgyalásokra és párbeszédre van szükség, és üdvözlendő, hogy "Oroszország és a nyugati szövetségeseink között zajlik a párbeszéd".

Amit "mi tudunk ajánlani, az a magyar modell": Magyarország tagja a NATO-nak és az Európai Uniónak, közben pedig kiváló kapcsolatokat ápol Oroszországgal

- magyarázta. Hozzátette: ehhez kölcsönös tiszteletre van szükség.

Öt órán át egyeztettek

Magyarország fontos partnere Oroszországnak Európában - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden Moszkvában az Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel folytatott, mintegy ötórás találkozót követő sajtótájékoztatón.

Vlagyimir Putyin azt mondta: a koronavírus-járvány ellenére a két ország közötti áruforgalom a tavalyi év tizenegy hónapjában 30 százalékkal nőtt, 5,5 milliárd dollárt tett ki.

A kölcsönös beruházások értéke eléri az egymilliárd dollárt

 - tette hozzá.

Eredményesen, hatékonyan dolgozik az orosz-magyar gazdasági együttműködési kormányközi bizottság is - jegyezte meg az orosz elnök.

Ha van orosz gáz, van rezsicsökkentés

Érdemi tárgyalásokat folytathatnak arról, hogy egymilliárd köbméterrel emeljék az éves mennyiségét a hosszú távú orosz-magyar gázszállításnak - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök kedden Moszkvában.

A kormányfő Vlagyimir Putyin orosz elnökkel találkozott, majd ezt követően hangsúlyozta: az Oroszország és Magyarország közötti hosszú távú gázszállítási szerződés értéke a jövőre nézve különösen nagy lesz, tehát

nem csökkenteni kell a mennyiséget, hanem inkább növelni.

Kitért arra: a paksi erőmű építkezésének előkészítése a végső fázisba lépett és amint az utolsó engedély is megvan, "a beruházás automatikusan átlép a következő, úgynevezett létesítési fázisba és ezzel megtesszük a döntő lépést mi magyarok, hogy önállók legyünk a villamosenergia-ellátás terén".

"Oroszország nyitott"

Magyarország változatlanul bizonyítja, hogy megbízható partner az orosz gáz tranzitszállításában - fogalmazott Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden Moszkvában az Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel folytatott találkozót követő sajtótájékoztatón.

Az orosz elnök kiemelte: fontos szerepet játszik az energetika az orosz-magyar gazdasági kapcsolatokban. Oroszország sok éve megszakítás nélkül látja el Magyarországot energiaforrással, a magyar kőolajfogyasztás 55 százalékát és a gázfogyasztás 80 százalékát fedi le - jelentette ki.

Az orosz gázszállítás Magyarországra hosszú távú megállapodásnak köszönhetően történik, melyet tavaly hosszabbítottak meg 2036-ig - tette hozzá Vlagyimir Putyin.

Hangsúlyozta: Oroszország nyitott a további együttműködésre.

Egyhónapos csend után szólalt meg Putyin

Putyin újságírói kérdésre a sajtójékoztatón éles kritikával illette az Egyesült Államok hozzáállását a jelenlegi konfliktushoz. Mint fogalmazott, a Nyugat szerinte eszközként használja fel Ukrajnát az oroszellenes tervei eléréséhez. Az orosz elnök úgy véli, az Egyesült Államok figyelmen kívül hagyja Oroszország biztonsági javaslatait és aggodalmait. Mint ismeretes, Moszkva azt kérte a NATO-tól, hogy vonja ki a csapatait és infrastruktúráját Kelet-Európából, valamint tegyen ígéretet arra, hogy sosem fogadja el NATO-tagként Ukrajnát - ami akár a Krím miatt kirobbanó háborút is eredményezhetné. A keleti terjeszkedés ugyanis komolyan sérti az orosz érdekeket. Példaként Putyin azt hozta fel, hogy a régióba telepített Tomahawkok több ezer kilométerre elérhetik az orosz területeket. 

(MTI/Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!