A voksok 95 százalékot meghaladó feldolgozottságánál az ellenzéki, jobboldali politikai formáció a leadott szavazatok 32,7 százalékával 136 mandátumhoz jutott a parlament 350 fős alsóházában. A PP szerezte a legtöbb új mandátumot, az előző parlamenti ciklusban 89 képviselővel rendelkezett.
Második helyen a jelenleg kormányzó Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) végzett 31,8 százalékos támogatottsággal és 122 képviselői hellyel. Két mandátummal növelte eddigi frakcióját.
Ahogy négy évvel ezelőtt, most is harmadikként került a törvényhozásba a magát a PP-től jobbra pozicionáló VOX 12,39 százalékos szavazataránnyal és 33 mandátummal. A pártnak az előző parlamentben 52 képviselője volt.
Az alsóház negyedik legnagyobb pártja az újonnan alakult, több baloldali pártot tömörítő Sumar lett, a szavaztok 12,27 százalékának megszerzésével 31 képviselőt delegálhat.
Az új törvényhozásban egyébként összesen tizenegy politikai formáció szerzett mandátumot.
A felsorolt négy nagy párt mellett
A részvételi arány 70,18 százalékos volt, több mint 24 millióan éltek szavazati jogukkal. Négy évvel ezelőtt a jogosultak 66,23 százaléka voksolt.
A választásokat követően várhatóan augusztus 17-én tartja alakuló ülését az új összetételű parlament, majd a spanyol király konzultációs kört nyit a pártokkal a kormányalakításról, amelyhez legalább 176 mandátumra lesz szükség.
Egyik spanyol szavazópolgár úgy nyilatkozott a Hetek számára, hogy véleménye szerint rossz eredmények ezek Spanyolország számára. "Bár a jobbközép párt megnyerte a választásokat, nem tudnak kormányozni, így tehát két lehetőség van: hagyjuk újra Pedro Sanchezt kormányozni a függetlenségpártiak támogatásával Katalóniában és Baszkföldön, vagy pedig kiírunk egy újabb választást."
Mint kiemelte, a kettő közül azonban egyik sem egy jó választás. "Nehéz pillanat ez Spanyolország számára, és a helyzet az elkövetkező években még rosszabbra fordulhat, ha a jobboldal mint egész nem gondolkodik el mélyen politikai szereplésén."
Szerinte fontos kiemelni, hogy a Néppártnak lehetősége van megegyezésre jutni a többi politikai erővel, hogy kormányozhasson; ez azonban technikailag és ideológiailag is igen bonyolult."
A Néppárt ugyanakkor megpróbál kormányt alakítani annak ellenére, hogy nem szerzett abszolút többséget a parlamentben, közölte Alberto Núnez-Feijóo pártelnök hétfő hajnalban, miután köszönetet mondott támogatóinak a párt madridi székházánál.
Alberto Núnez-Feijóo hangoztatta, a spanyolok szavazataikkal azt üzenték a pártoknak, hogy folytassanak párbeszédet. "A legtöbb szavazatott kapott párt jelöltjeként kötelességem megnyitni a párbeszédet, és megpróbálni kormányozni országunkat a választási eredményeknek megfelelően" - fogalmazott.
Hangsúlyozta:
"senki se essen kísértésbe, hogy akadályozza ezt a folyamatot"
, és a pártok közül külön nevesítette a Spanyol Szocialista Munkáspártot (PSOE).
(MTI / Hetek)