A NASA közleménye szerint a Nemzetközi Űrállomást piaci szereplők fejlesztései váltanák fel, amelyek az együttműködés és a tudományos kutatás új helyszíneiül szolgálnak a jövőben.
„A magánszektor műszakilag és pénzügyileg is képes az alacsony Föld körüli pályára szánt (…) objektumok fejlesztésére és üzemeltetésére, a NASA közreműködésével. Várjuk, hogy megosszuk tapasztalatainkat (…) a magánszektorral, hogy segíthessük biztonságos, megbízható és költséghatékony űrállomások kifejlesztését”
– fogalmazott Phil McAlister, a NASA kereskedelmi ügyekért felelős igazgatója.
A Jules Verne, vagy magyarosan Verne Gyula, „Húszezer mérföldnyire a tenger alatt” című regényében szereplő Nemo kapitányról elnevezett Nemo-pont az óceánnak a szárazföldtől legtávolabbi pontja. A Nemo-pont már több űrhajónak szolgált a vízi sírjául.
A terület körülbelül 3000 mérföldre húzódik Új-Zéland keleti partjaitól és 2000 mérföldre az Antarktisztól. Becslések szerint az európai országok, az Egyesült Államok, Oroszország és Japán 260-nál is több űrszemetet süllyesztett el a térségben 1971 óta.
A jelentés szerint a Nemzetközi Űrállomás olyan manővereket hajt majd végre, hogy adottak legyenek „biztonságos légköri belépés” feltételei.
A hivatalos jelentés szerint 2031 januárjában fog az űrállomás az óceánba csapódni. Addig is tovább folynak a tudományos megfigyelések a fedélzeten.
(CNN/Hetek)