Tavaly júliusban, miután a kormánykoalíció végleg összeomlott egy migrációval kapcsolatos jogszabálytervezet miatt, Mark Rutte hivatalosan is bejelentette, hogy visszavonul a politikai pályától. Ez érthető is lehetett volna, tekintve, hogy Orbán Viktor után Európában ő volt a leghosszabban miniszterelnökként tevékenykedő politikus, tizenhárom év hivatalban eltöltött idővel. Úgy tűnik azonban, néhány hónap pihenés elég volt a holland politikusnak, ugyanis már 2023 októberében kampányolni kezdett a NATO főtitkári posztjáért, ahonnét 2024 októberében köszön le Jens Stoltenberg, akinek a mandátumát az utódlás hiánya miatt négyszer kellett meghosszabbítani.
Rutte nem csapott nagy csinnadrattát a tervei körül, hanem egyedül kampányolt azoknál az államfőknél, akiket a korábbi miniszterelnöki szerepéből személyesen ismert, és mivel köztudottan támogatja a háborút, ezért nem volt nehéz megszereznie az amerikai támogatást – innentől kezdve szinte nyert ügye volt, egészen addig, amíg Orbán Viktorig nem jutott. Magyarország miniszterelnöke ugyanis Klaus Ioannist, Románia elnökét támogatta a főtitkári posztra, aki viszont, miután konstatálta a blokkon belül a támogatása hiányát, visszalépett a jelöltségtől.
Rutte Orbán támogatását csak úgy tudta elnyerni, hogy ígéretet tett arra, hogy Magyarországnak nem kell majd részt vennie olyan műveletekben, amelyekben Ukrajnát támogatja a NATO, és erről egy dokumentum is született, amit a magyar miniszterelnök az X-en tett közzé. Viszont holland újságíróknak a poszt alatti megjegyzései alapján Mark Rutte, akit „Teflon Marknak” is hívnak, pontosan azért nem alkalmas a NATO főtitkári posztjára, mert „ő egy beteges hazudozó, és egy háborús uszító globalista.”, és „az ígéretei nem érnek semmit”.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »