Minél sürgetőbb egy hívás, annál inkább célszerű lassítani és átgondolni, hogy pontosan miről van szó.(Fotó: Shutterstock / PuzzlePix )
A bűnözők – a technológiai eszközök elterjedtségét és a felhasználók jóhiszeműségét kihasználva – egyre változatosabb trükkökkel állnak elő. A tavalyi évben minden korábbinál jobban megszaporodtak a telefonos csalások, amiről sorra számoltak be a különböző szervezetek. A Magyar Államkincstár is kénytelen volt tájékoztatást kiadni, melyben felhívta az ügyfelei figyelmét arra, hogy telefonos csalók megpróbálhatják őket adathalász program letöltésére rábeszélni, hogy megszerezzék a bankszámla adataikat – végső soron pedig a pénzüket, megtakarításaikat.
A csalók a hívószámukat meghamisítva, hivatalosnak tűnő számról telefonálva, kétes tranzakcióra hivatkozva, egy pénzintézet nevében felkínálják segítségüket a célszemélyeknek „visszaélések, károkozások megakadályozására”, miközben épp az ellenkezőjére kerül(het) sor a művelet során. Ennek érdekében megpróbálják elhitetni a gyanútlan személyekkel, hogy segíteni akarnak, és felkínálják egy szoftver (például vírusirtó vagy valamilyen biztonsági program) letöltését az alkalmazásáruházakból. Telepítés közben pedig hozzáférést szerezhetnek az érintett eszközéhez.
Egy századot látott megtörténni
Beszélgetés a 100 éves Bakó Ferenccel »
Ősi ünnep új ruhában: a Valentin-nap másfél évezredes története
A népszerű ünnep a pogány Római Birodalom Lupercaliájára vezethető vissza »
Magyar hősök, zsidó túlélők: drámai holokauszt-történetek
Akik elmondják az elmondhatatlant »