Rockenbauer Pál (1933–1987), a magyar természetfilmezés egyik apostola, kőbányai német családból jött és a nagy világutazó és felfedező, Teleki Sámuel könyvén tanult meg olvasni ötéves korában. Biológia-kémia szakon végzett 1956-ban az ELTE-n; a földrajz a hobbija volt. Humán műveltsége sok területet felölelt, kirándulás közben verseket szavalt. Szenvedélyes fotós volt, és alpinistának is kiképezte magát. Minden tudás egyesült benne, ami a természetfilmezéshez és a természettudományos ismeretterjesztéshez kell.
Az egyetemről az újonnan alakuló Magyar Televízióhoz került, és itt, első és egyetlen munkahelyén egyből felismerte a televíziózásban rejlő lehetőségeket. Nincs olyan túrázó, aki ne tudná, ki volt Rockenbauer Pál, vagy ne ismerné az általa rendezett és 1981-ben bemutatott Másfélmillió lépés Magyarországont. Minden idők legnépszerűbb tévésorozatának 14 része a természetjárás – és kimondottan a kéktúra – népszerűsítése mellett komoly szociológiai dokumentum is, hiszen bemutatja a tájban élő embert is, a megőrzött hagyományokat, a néprajzi és kulturális értékeket. A néző úgy érzi, hogy együtt gyalogol az összeszokott csapattal a kék ösvényen, és részese annak a légkörnek, amelyet Rockenbauer személyes kisugárzása teremtett.
A világutazó tévés mindig kiváló érzékkel szólaltatta meg egy-egy téma szakértőit; őszinteségével, nyíltságával ugyanúgy tudott közeledni a mesterségét megidéző paraszt bácsihoz, mint a terepet bemutató geológushoz, botanikushoz, akadémikushoz. Rockenbauerben mindenki partnerre találhatott, mert rendkívüli módon tisztelte az emberi értékeket és a tudást. Munkássága napjainkban talán még nagyobb hatással van a hazai természetjárásra, mint életében. Azok a dolgok, amelyekről mesélt, mindig szeretettel és komoly felkészültségről árulkodó ismeretekkel voltak átitatva, amitől nemcsak a mondanivalója vált hitelessé, de lelkesedése hallgatóságát ma is magával ragadja.