A gazdasági válság lecsengése, azaz 2014 óta Európa-szerte folyamatosan javulnak a demográfiai mutatók: a legtöbb országban a születések és a házasságkötések számának növekedése tapasztalható. Magyarországon a születésszám 2010–2013 között soha nem látott mélypontra, évi 90 ezer alá esett, majd 2014-től megindult egy enyhe – évi 1-2 százalékos – emelkedés, aminek folytán tavaly már 93 100 születés történt. A válság kezdetén, 2009-ben 96 400 gyermek jött a világra, azaz még kifelé tartunk a demográfiai hullámvölgyből.
A születésszám növekedése idén megtorpant: a KSH friss adatai szerint a január–szeptember közti időszakban 68 339 baba jött világra, ami 1,2 százalékkal kevesebb a tavalyi azonos időszakhoz képest. A 45 év alatti korosztályok létszáma folyamatos apad, ezért Kapitány Balázs demográfus szerint nem valószínű, hogy a születésszám a továbbiakban érdemben növekedni tudna.
A szakember figyelemre méltónak tartja viszont, hogy a termékenység (az egy szülőképes korú nőre jutó átlagos gyerekszám) gyorsan nőtt: 2010–2016 között 1,25-ről 1,49-re emelkedett. Ez azt jelenti, hogy a lényegében stagnáló születésszám annak köszönhető, hogy egyre kevesebb nő egyre több gyermeket hoz a világra.
Tökfejek, boszorkányok, szellemek és csontvázak: honnan ered a Halloween valójában?
Több ezer éves hagyományokból épül fel a pogány szelleműző ünnep »
‘56 egy párizsi gyermek szemével
Külföldön is hatalmas izgalommal követték az akkori eseményeket »
Újév, rettenetes napok és a bűnbánat ereje
A rós hásánát követő időszak a önvizsgálat, bűnbánat, bűnvallás és a megtérés ideje »