Az ENSZ Gyermekvédelmi Bizottsága a napokban szembesíti a Vatikánt az elmúlt évtizedek elhallgatott gyermekmolesztálási ügyeivel. A felbukkanó dokumentumokból kiderül, hogy a Szentszék főleg XVI. Benedek pápa trónra lépésével erősített bele a „takarításba”. Joseph Ratzinger II. János Pál pápa idején vezette a Hittani Kongregációt, és hamarosan saját hatáskörébe vonta az egyre szaporodó kínos ügyek kezelését. A pápai trón elfoglalása után lefolytatott vizsgálatok alapján 2011–2012 között 400 pedofil papot laicizáltatott, ám az érintettek vallomásai által gyanúba kevert kuriális bíborosok körével (ők a pápa legközvetlenebb munkatársai) már nem tudott megbirkózni.
XVI. Benedek lemondása előtt készíttette azt a hírhedt 300 oldalas dokumentumot, amely elsősorban az ő szennyesüket tartalmazza, és amelynek folyományait Ferenc pápa vállára terhelte. Tavaly novemberben került sor az új pápa és a Szentszéken belül tapasztalható pénzügyi illetve szexuális jellegű visszaélések feltárásával megbízott nyolc bíboros első találkozójára, amely a hírek szerint azért tartott a tervezettnél egy nappal tovább, mert Jorge Mario Bergogliónak megrendült az egészsége, amint megmutatták neki a Kúrián belül zajló visszaélések bizonyítékait.
A pápacsere óta Magyarországról is újabb próbálkozások történtek, hogy bizonyos „kezeletlen területekre” felhívják Róma figyelmét. A Tarcisio Bertone vatikáni államtitkár helyére kinevezett viharos életű Pietro Parolinig azonban nem jutott el az a tavalyi keltezésű levél, amelyet egy katolikus hívő jegyez, több püspököt megemlítve benne. Szerencséjére azonban talált egy menekülő útvonalat, így még a pápa és a bíborosok novemberi találkozója előtt pár nappal sikerült eljuttatnia észrevételeit az európai ügyekkel foglalkozó müncheni érseknek, Reinhard Marxnak (aki egyben a nyolc átvilágító bíboros egyike). A katolikus egyház németországi bíborosa válaszában Isten áldását kérte a férfi további erőfeszítéseire.