Bárándy Péter. Furcsa lépés Fotó: Somorjai L.
Schönthal Henrik, aki ellen korábban nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki, önként tért haza az Egyesült Államokból. Schönthal két offshore cég rendelkezésre jogosult tagja volt, azaz dönthetett a cég pénzügyeiről, számláiról. A gyanú szerint Kulcsár Attila által elkövetett bűncselekményekből származó pénzeket ezeken az offshore cégeken keresztül utalták tovább – az ügyben szintén gyanúsított – két szír állampolgárnak. Schönthalt összesen 6 milliárd 200 millió forint eltüntetésében való közreműködéssel gyanúsítják.
Az ügy pikantériáját jelentette, hogy a gyanúsított védelmét az a Bárándy Péter vállalta el, aki annak idején a Medgyessy-kormány igazságügy-minisztereként nem írta alá Schönthal elfogatóparancsát.
Bárándy különös lépését az ellenzék sem hagyta szó nélkül. A fideszes Répássy Róbert példátlannak nevezte, hogy egy jogász védőjévé váljon annak a gyanúsítottnak, akinek korábban elvileg "üldözője" volt, de akinek kiadatását nem írta alá. Egyúttal a Fidesz arra kéri a jelenlegi igazságügy-minisztert, hogy hozza nyilvánosságra, milyen intézkedéseket tett elődje az amerikai–magyar kettős állampolgársággal rendelkező Schönthal kiadatása ügyében. A Fidesz álláspontja szerint etikai és összeférhetetlenségi kérdéseket vet fel, hogy a volt tárcavezető elvállalta a K&H-ügy egyik gyanúsítottjának védelmét. Répássy szerint több kérdést is tisztázni kell az ügyben: Bárándy mikor ismerte meg Schönthal tartózkodási helyét, mikor vette fel vele a kapcsolatot a gyanúsított, illetve hogy szerzett-e korábban olyan információt, amelyet most felhasználhat a védelemben.
Az Igazságügyi Minisztérium közleményben tudatta: a tárca a vonatkozó nemzetközi szerződéseknek és a magyar törvényeknek megfelelően járt el a kiadatás ügyében.
Ugyanakkor jogászok szerint Bárándy Péter hibázott, amikor elvállalta Schönthal védelmét. Mint hozzátették: igaz, hogy ügyvédek igen nagy szabadsággal vállalhatnak el ügyeket – a jogszabályok értelmében csupán az tilos, hogy olyan hivatallal, hatósággal vagy céggel szemben járjon el, amelynek korábban az alkalmazottja, megbízottja volt. Az azonban erősen aggályos, hogy az egykori miniszter vállalja el a bűnöző védelmét. Bárándy Péter tagadta összeférhetetlenségét, végül mégis lemondott Schöntal védelméről.