Egy hétfőn tett sajtótájékoztatóján Netanjahu felvetetette, hogy az Egészségügyi Minisztérium egy új technológia használatával segítene visszatérni az embereknek az új napi rutinhoz, miközben fokozatosan oldják fel a vírus miatti korlátozásokat. „Ez egy olyan technológia, amit korábban nem használtunk, és még alakítani kell a jogszabályokon, hogy engedélyezve legyen” – fogalmazott.
Mint az autókon a távolságjelző
„Beszéltem a technológiai vezetőinkkel, hogy találjunk olyan eszközöket, mint például a szenzorok, amiknek a fejlesztésében Izrael élen jár. Például minden ember, minden gyermek – először a gyerekeket akarnám – kapna egy szenzort, ami jelezne, ha túl közel kerülsz valakihez, mint amilyen az autókon van” – magyarázta a miniszterelnök.
„Nehéz lenne mind az egymillió iskolásnál kivitelezni ezt, - akik most visszatérnek az oktatási intézményekbe – csak azért, hogy biztosan tartsák egymástól a két méter távolságot. Ez veszélyes és egyelőre fikció” – fogalmazott a lapnak egy kiberszakértő, Einat Meron.
A Hetek korábbi lapszámában részletesen is foglalkozott a digitális víruskövetés különböző technikáiról, és a felmerülő aggályokról. A cikket ezen a linken lehet elérni.
„Teoretikusan érthető az ötlet, de habár az ilyen távolságot jelző mikrochipek léteznek a járműveken, teljesen máshogy funkcionálna az embereknél.” – fogalmazott.
Kötelező chipek: mi lesz az adatokkal?
A szakértő szerint itt a fontos szempont a kényszer, és ez mindent megváltoztat. A gyerekeket bemikrochipeztetése semmilyen jogi és gyakorlati szűrőn nem fog átmenni. Ráadásul nem is a távolságtartás betartása itt a legnagyobb kérdés, hanem az, hogy a szenzorokból nyert információkat ki mire tudja használni.
A Miniszterelnök Irodája a lap cikkére reagálva úgy fogalmazott, hogy az nem egy adatbázisba kerülne fel, hanem csak a felhasználóknak jelezne a távolságtartásra vonatkozóan. Ez egy önkéntes megoldási lehetőség arra, hogy a gyerekeknek segítséget nyújtson a szabályok betartásában, ahogyan ez a járműveknél is van.
A hivatal hangsúlyozta, itt a távolságtartás betartását segítő ötletről van szó, nincs szó a személyes adatokkal való visszaélésről.
Minden adatot rögzítenek és tárolnak
Korábban a Walla írt arról, hogy az Izraelben történő járműmozgásokról a rendőrség egy törvénytelen adatbázist vezet Eagle Eye (Sasszem) néven. A forrásuk azt mondta, hogy az információkat akár évekig raktározhatják.
Az Izraeli Emberi Jogi Szövetség (ACRI) már nyújtott be kérelmet az illetékes szervekhez, hogy válaszokat kapjon a Sasszemmel kapcsolatos kérdésekre. Az izraeli rendőrség a szervezetnek úgy reagált, hogy a rendszerük tevékenységét nem hozzák nyilvánosságra.
Márciusban még a Yediot Aharonot számolt be egy titkosított Sinbét (izraeli titkosszolgálat) adatbázisról, ami az összes izraeli állampolgárról és a legtöbb palesztin fennhatóságú területen lakóról is információkat tárol: legyen szó a mozgásukról, telefonhívásaikról és szöveges üzeneteikről.
---
Nem akar kimozdulni, de a Hetekről sem mondana le? Vegye meg az aktuális lapszámot a digitalstand.hu/hetek oldalon, vagy fizessen elő akciósan a nyomtatott hetilapra vagy a digitális formátumra a hetek.hu/elofizetes oldalon.