Ben-Israel, aki egyébként nem egészségügyi szakértő, a kutatás eredményétől függetlenül arra hívta fel a figyelmet, hogy a távolságtartás természetesen segít a vírus elleni küzdelemben. Azzal azonban nem értett egyet, hogy az esetleges halálesetek miatt olyan korlátozásokat hozzanak, amelyek súlyosan károsítják a gazdaságot – Izrael esetében ennek költsége akár a GDP 20%-ra is rúghat, míg Magyarországon a jelenlegi helyzet hetente(!) 200 milliárd forintos GDP veszteséget jelent. A fertőzöttség alakulása az olyan országokban, ahol a gazdaságot kevésbé sújtó intézkedéseket vezettek be, mint például Svédország vagy Szingapúr, Ben-Israel szerint egyértelműen az ő elméletét támasztja alá.
Ugyanakkor Dr. Gabi Barbash izraeli kórházigazgató kiállt az eddig hozott intézkedések mellett: véleménye szerint a halálozási ráta ezek nélkül jóval magasabb lenne már Izraelben is. Erre példaként New York esetét hozta fel, amelyről Ben-Israel viszont pont úgy gondolja, hogy az ő elméletét támasztja alá, mivel a fertőzések a negyvenedik nap környékén tetőztek, majd ezt követően csökkenésnek indultak.
Azt Ben-Israel is elismeri, hogy elméletét a számításokon kívül semmivel sem tudja alátámasztani, így csak bizakodhatunk abban, hogy igaza lesz a vírus gyors lecsengésével kapcsolatban. Izraelben egyébként nem ő az első, aki ilyen pozitív szcenáriót vázol fel: korábban a Hetek is hírt adott Ran Namerode, a Jerusalem Post elemzőjének számításairól, aki szintén csak 4-8 hetet jósolt a vírus legnehezebb időszakának. A lazuló intézkedések, valamint az iskolák újranyitása Európa-szerte talán egy újabb érvet jelenthetnek ezen elméletek mellett.
---
Nem akar kimozdulni, de a Hetekről sem mondana le? Vegye meg az akutális lapszámot a digitalstand.hu/hetek oldalon, vagy fizessen elő akciósan nyomtatott, vagy digitális formátumra a hetek.hu/elofizetes oldalon.