WHO: az okostelefonokat ugyanúgy kellene szabályozni, mint a dohánytermékeket
Arra hivatkoznak, hogy a problémás és „függőséghez hasonló” online viselkedés egyre gyakoribb a serdülők körében
WHO: az okostelefonokat ugyanúgy kellene szabályozni, mint a dohánytermékeket

Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)

2024. 10. 03.
Az országoknak meg kellene fontolniuk, hogy a dohánytermékekhez hasonlóan szabályozzák a digitális eszközöket, például az okostelefonokat, hogy leküzdjék a közösségi média egyre növekvő negatív hatását a fiatalok mentális egészségére - nyilatkozta Natasha Azzopardi Muscat, az Egészségügyi Világszervezet munkatársa.

Mivel egyre több bizonyíték van arra, hogy a problémás játék- és közösségi médiaviselkedés egyre inkább terjed a serdülők körében Európában,

a különböző országoknak inspirálódniuk kellene a dohánytermékeket érintő jogszabályokból, és hasonló módon kezeni az okostelefonhoz kapcsolódó káros szokásokat.

A dohánytermékek szabályozásában beváltak a korhatárokat, az ellenőrzött árakat, sőt a tiltott zónákat is magában foglaló intézkedések, így példaként szolgálhatnak az okostelefonokhoz hasonló hordozható eszközök káros használatának megfékezésére - jelentette ki Azzopardi Muscat, a WHO európai egészségügyi politikáért és rendszerekért felelős igazgatója.

„Talán el kell gondolkodnunk azon, hogy hol helyénvaló a digitális eszközök használata, és talán itt az ideje, hogy elkezdjünk gondolkodni azon, Hol nem,

ahogyan a dohányzást is betiltottuk bizonyos területeken" - mondta.

"Egy másik kulcsfontosságú elem annak biztosítása, hogy a gyerekek és tizenévesek - függetlenül a hátterüktől, etnikai hovatartozásuktól vagy társadalmi helyzetüktől - felkészültek legyenek” - tette hozzá. Ez azt jelenti, hogy megfelelő tudással kell felvértezni őket, „hogy ők uralják a digitális világot, és ne hagyják, hogy a digitális világ uralja őket”.

A WHO múlt hónapban közzétett tanulmánya szerint a problémás közösségi médiahasználat egyre növekszik a serdülők körében Európában.

A tanulmány azt is megállapította, hogy a serdülők 12 százalékát fenyegeti a problémás játék kockázata, és a fiúk több mint kétszer olyan gyakran mutatják a problémás játék jeleit, mint a lányok.

„Mint minden mással, ezekkel az eszközökkel is jól és hatékonyan lehet élni”

- mondta Azzopardi Muscat. „De óvatosnak kell lennünk, mert a népesség egy része problémás használatról számol be, és tudjuk, hogy ez végül kihathat az oktatási eredményeikre, a mentális egészségükre és jólétükre, a munkaerőpiacon való termelékenységükre.”

Muscat szerint nem halogatható az intézkedések és döntések meghozatala.

(Politico/Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!