Visszatért a múzeumba az a kisfiú, aki véletlenül összetört egy 3500 éves korsót - videó
Végignézhette, hogyan restaurálják az ősi edényt
Visszatért a múzeumba az a kisfiú, aki véletlenül összetört egy 3500 éves korsót - videó

YT/Independent

2024. 09. 03.
Visszatért a múzeumba az a négyéves kisfiú, aki a közelmúltban véletlenül darabokra tört egy rendkívül régi bronzkori korsót. A család végignézhette, ahogy a haifai Hecht Múzeumban restaurálják a ritka, 3500 éves, feltehetően bor vagy olaj tárolására használt edényt.

Fia, Ariel éppen a múzeum ősi tárgyait nézegette, amikor Anna Geller egy pillanatra félrenézett. Aztán csattanás hallatszott, egy ritka, 3500 éves korsó összetört a földön, a fia pedig döbbenten állt fölötte.

„Csak egy másodpercre nem figyeltem” - mondta Anna, egy háromgyermekes anya az észak-izraeli Nahariya városából. 

Alex elmondta, hogy Ariel, három gyermeke közül a legkisebb, kivételesen kíváncsi, és abban a pillanatban, amikor múlt pénteken meghallotta a csattanást, az volt az első gondolat, ami átfutott a fején, hogy „kérlek, ne az én gyermekem legyen”.

„Zavarban vagyok” - mondta Anna, aki elmondta, hogy kétségbeesetten próbálta megnyugtatni a fiát, miután a váza összetört.

„Azt mondta, hogy csak látni akarta, mi van benne”.

Aznap sok gyerek volt a múzeumban, és Alex azt mondta, hogy „teljesen sokkolta”, miután megtudta, hogy a fia okozta a kárt.

Alex odament a biztonsági őrökhöz, hogy tudassa velük, mi történt, abban a reményben, hogy csak egy makettről van szó, és nem valódi műtárgyról. Az apa még azt is felajánlotta, hogy kifizeti a kárt.

„De felhívtak, és azt mondták, hogy biztosítva van, és miután ellenőrizték a kamerákat, és látták, hogy nem vandalizmus történt, visszahívtak minket egy restaurálásra” - mondta Alex.

A bronzkori korsó, amelyet Ariel a múlt héten összetört, 35 éve van kiállítva a haifai Hecht Múzeumban. Ez volt az egyik egyetlen ilyen méretű és ebből a korból származó, még teljes állapotban lévő edény, amikor felfedezték. Valószínűleg bor vagy olaj tárolására használták, és az i. e. 2200 és 1500 közötti időszakra datálták.

A korsó egyike volt a szabadban kiállított tárgyaknak, ami része a Hecht Múzeum azon elképzelésének, hogy a látogatók üvegkorlátok nélkül fedezhessék fel a történelmet

- mondta Inbar Rivlin, a múzeum igazgatója. Elmondta, hogy a restaurálást oktatási lehetőségként akarta felhasználni, és biztosítani akarta, hogy Gellerék úgy érezzék, szívesen látják őket újra.

Pénteken a család visszatért a múzeumba. Ariel, akit egy megbocsátó személyzet és kurátorok fogadtak, megajándékozta a múzeumot egy saját agyagvázával.

A szakértők 3D-s technológiát és nagy felbontású videókat használnak a korsó helyreállításához, amely már a jövő héten visszakerülhet a kiállításra.

Roee Shafir, a múzeum restaurációs szakértője szerint a javítás meglehetősen egyszerű lesz, mivel a darabok egyetlen, teljes edényből származnak. A régészek gyakran szembesülnek azzal az ijesztőbb feladattal, hogy több tárgyból származó szilánkok halmazát kell átvizsgálniuk, és megpróbálják összerakni őket.

Shafir hozzátette, hogy

a leleteknek a nagyközönség számára hozzáférhetőnek kell maradniuk, még akkor is, ha baleset történik,

mert egy tárgy megérintése mélyebb érdeklődést ébreszthet a történelem és a régészet iránt.

(Guardian/Hetek)

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!