Illusztráció( Forrás: Shutterstock/PuzzlePix)
A 2024 YR4 aszteroidával kapcsolatban az év elején beindult a bolygóvédelmi gépezet, miután a távcsöves megfigyelések kimutatták, hogy a „városgyilkos” 3 százalékos eséllyel ütközhet a Földdel.
Későbbi megfigyelések szerint a mintegy 53-67 méter széles aszteroida Földbe csapódásának valószínűsége elhanyagolhatóan alacsony, 0,0017 százalék - bár a Holdat még így is veszélyeztetné.
A James Webb űrteleszkóp adatai szerint azóta 4,3 százalékra nőtt annak az esélye, hogy az űrszikla becsapódik a Föld legközelebbi szomszédjába.
Kanadai kutatók szimulálták, hogyan hozhat létre a becsapódás egy nagyjából 1 km átmérőjű krátert a Hold felszínén, és hogyan lövellhet ki több millió kilogrammnyi törmeléket a Hold pályájáról a Föld felé, ahová az napokkal később érkezne meg.
„Ha a 2024 YR4 2032-ben becsapódik a Holdba, az (statisztikailag nézve) a legnagyobb becsapódás lesz az elmúlt mintegy 5000 évben” - áll a jelentésben. „Az ebből eredő meteorzápor a Földön szemet gyönyörködtető lehet”.
Míg a milliméteres és centiméteres holdkőzetek közül sokan elégnének a Föld légkörében, és nem jelentenének veszélyt az emberre, néhány anyag a Föld körüli pályán megragadhat, veszélyt jelentve a műholdakra, űrhajókra és űrhajósokra.
A tanulmány vezető szerzője, Dr. Paul Wiegert, a Nyugat-Ontarioi Egyetem munkatársa az Agence France-Presse-nek elmondta, hogy a Hold felszínén bekövetkező becsapódás „a felszabaduló energia mennyiségét tekintve egy nagy nukleáris robbanáshoz hasonlítható”.
(Guardian/Hetek)