Az ehhez hasonló események komoly űridőjárási hatásokkal járhatnak, és a GPS-rendszereket is megzavarhatják.
A megfigyelt hurrikán, mely 2014-ben alacsony geomágneses aktivitási időszakban jelentkezett, lehet, hogy csak egy a naprendszerünk számos hasonló viharából.
A kínai Sandong Egyetem tudóscsapata a műholdak által 2014 augusztusában rögzített megfigyelések elemzése után háromdimenziós képet alkottak a Föld ionoszférájában kialakult hurrikánról. Az eddig nem észlelt űrviharok létét bizonyító kutatásukat a Nature Communications tudományos szaklapban publikálták, illetve az esemény fő paramétereit is reprodukálták és kialakulására is igyekeztek magyarázatot adni.
First-ever 'space hurricane' detected over the North Pole https://t.co/CefeP1ihJT pic.twitter.com/tkw97KEpxd
— Live Science (@LiveScience) March 4, 2021
Mike Lockwood, a Reading Egyetem űrtudósa szerint az űrhurrikánok általános jelenségek lehetnek a mágneses térrel és plazmával rendelkező bolygókon és holdakon.
"Eddig bizonytalan volt, hogy űrplazma hurrikánok léteznek-e" - mondta Lockwood, hozzátéve, hogy a jelen bizonyítás hihetetlen jelentőséggel bír.
"Az űrhurrikánok a napszélenergia és a töltött részecskék szokatlanul nagy és gyors átadásával jönnek létre a Föld felső légkörében. "
Az űrhurrikánról kiderült, hogy a Föld alsó légkörében található hurrikánokkal sok közös vonása van, köztük egy csendes központ, a több spirálkar és kiterjedt keringés is.
A tudósok szerint a hurrikánok gyors energiaátviteli csatornát nyitnak az űrből az ionoszféra és a termoszféra felé, ahol fontos űridőjárási hatásokhoz, például a magas frekvenciájú rádiókommunikáció és a radarok helymeghatározó rendszerek, műholdas navigációs és kommunikációs rendszerek zavaraihoz vezethenek.
(Science Focus/Hetek)