A Fehér Ház előző hónapban külön munkacsoportot hozott létre annak kivizsgálására, hogy a Nyugaton gyártott eszközök (a félvezetőktől és a GPS-moduloktól kezdve egészen a nagyobb alkatrészekig, így a hajtóművekig) hogyan kerültek az iráni drónokba, amiket aztán az orosz-ukrán háborúban Moszkva időről időre bevet.
Az amerikaiakhoz eljuttatott ukrán elemzés jól szemlélteti a probléma nagyságát: a bevizsgált iráni Shahed-136 drónból eltávolított 52 alkatrész közül 40-et 13 különféle amerikai cég gyártott, míg a fennmaradó 12 tartozékot kanadai, svájci, japán, tajvani és kínai cégek készítették.
Az Egyesült Államok már évek óta igyekszik szigorú exportellenőrzések, a legkülönfélébb korlátozások, illetve szankciók útján kezelni a helyzetet, de hiába. Irán valahogy mindig hozzájut az amerikai csúcstechnológiához. A helyzet kezelésére Washington lehetőségei viszont egyre szűkülnek.
Az Egyesült Államok tisztviselői jelenleg a meglévő intézkedések végrehajtását vizsgálják, s arra ösztönözik az érintett vállalatokat, hogy jobban figyeljék az ellátási láncaikat, és próbálják meg beazonosítani azokat a forgalmazókat, akik az árukat az iráni szereplőknek továbbíthatják. Egylőre azonban vajmi kevés sikerrel. Adrienne Watson, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanácsa szóvivője elmondta, hogy jelenleg is vizsgálják azokat a további lehetséges lépéseket az exportellenőrzések céljából, hogy valamiképpen korlátozzák a perzsa állam hozzáférését a drónokhoz felhasznált technológiákhoz.
(CNN / Hetek)
25 éve együtt - A Hetek jubileumi előfizetői akciójában a fődíj egy Toyota Aygo X személyautó. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.