A 22 milliós szigetországot hónapok óta tüntetések sújtják amiatt, hogy a kormány képtelen megbirkózni az élelmiszer-, üzemanyag- és gyógyszerhiánnyal, ami az 1948-as függetlenség óta a legsúlyosabb gazdasági válságot idézte elő. Az elnök május elején hirdetett szükségállapotot, miközben Mahinda Radzsapaksza kormányfő benyújtotta lemondását.
A súlyos válság az után érte el az országot, hogy a koronavírus tönkretette az idegenforgalomtól függő gazdaságot, és csökkentette a tengerentúli munkavállalók hazautalásait, amit a hatalmasra duzzadt államadósság tovább súlyosbított.
A feszültség pedig egyre fokozódik, a pénzszűkében lévő ország már nem tud üzemanyag-szállítmányokat fogadni, aminek következtében kezdenek szinte teljesen kifogyni a benzinből. A kormány elrendelte az iskolák és közhivatalok ideiglenes bezárását is annak érdekében, hogy az üzemanyaghiány miatt fellépett közlekedési nehézségeket mérsékeljék – írja az MTI.
A szombati tüntetések nyomán Ranil Vikremeszinghe jelenlegi miniszterelnök rendkívüli pártvezetői értekezletet hívott össze, hogy megvitassák a helyzetet és gyors megoldást találjanak. Felkérte egyúttal a házelnököt is, hogy hívja össze a parlament rendkívüli ülését – közölte hivatalának közleménye.
A hétvégi tüntetéseken a könnygázt is bevető katonák és a rendőrök sehol sem nem tudták visszatartani az óriási tömeget, amely Gotabaja Radzsapaksza elnök lemondását követelő jelszavakat skandált. Az elnököt azonban már előre kimenekítették pénteken a másnapra tervezett tüntetések miatt.
Jól is tették, ugyanis tüntetők ezrei rohamozták meg az elnöki negyedet, beleértve az államfői rezidenciát. A nemzeti zászlót lengető demonstrálóknak sikerült is betörniük az épületbe, sokan még az elnöki medencében is megmártóztak – írja a Magyar Nemzet.
(Hetek / MTI / MN)