Ez egy PR cikk
Az újonnan kialakított tetőtéri helyiségek természetes megvilágítását meg kell oldani, erre vonatkozóan hatósági előírás rendelkezik a bevilágító felület és a hasznos alapterület arányáról, amely minimum 1:8 kell, hogy legyen. De biztosítani kell a kilátás lehetőségét is. Milyen ablakokkal valósítható meg valamennyi követelmény? Összeszedtük a lehetőségeket, tarts velünk!
A beépített tetőterek megvilágítására többféle megoldás közül választhatunk, a hagyományos, álló tetőablakok mellett a modern tetősík ablakok jelentik a másik, sokoldalúságuk okán a nagyobb népszerűségnek örvendő lehetőséget. Építesz vagy felújítasz? Válassz a Premep.hu széles tetőablak kínálatából az elképzeléseidnek és a pénztárcádnak megfelelő nyílászárót!
A régebbi építéseknél kizárólagosan alkalmazott álló ablakok tetőfelépítménnyel kerülnek kialakításra, és kényelmes hozzáférést, valamint szabad kitekintést engednek, azonban viszonylag kis terület megvilágítását biztosítják, valamint a kialakításuk is számos hibaforrást hordoz magában. Előnye azonban, hogy a felépítmény alatti terület növeli a tetőtér hasznos alapterületét.
A speciális tetősík ablakok nagy méretválasztékban elérhetők, egymás alá és mellé is sorolhatók, és akár ideiglenes tetőerkély kialakítását is lehetővé teszik, így növelve jó időben a térérzetet és az alapterületet. Ezek az ablakok a tetőfedés szerepét is betöltik, ezáltal még inkább ki vannak téve az időjárás viszontagságainak. Nem igénylik azonban tetősík felépítmény kiépítését, azonban egyes tetőszerkezetek esetén nem feltétlen jelent jó megoldást.
A nyílászárók, így a tetőablakok is többféle szerepet töltenek be, nemcsak a természetes megvilágítást és szellőzést biztosítják, hanem az épület hő- és hangszigetelésében is részt vesznek, biztosítják annak energiahatékonyságát.
A tetősík ablakoknak garantálni kell a víz- és légzárást, illetve minimalizálni a hőveszteséget. Ennek okán a tetőablakok hővédelméről gondoskodni kell árnyékolók, hővédő rolók vagy fóliák segítségével.
A tetősík ablakok esetén a beépítés magassága nem elhanyagolható tényező, mivel ez nemcsak a használatot korlátozza, de a komfortérzetet is rontja, amennyiben nem látunk ki rajta.
A tetőablak mérete az üvegfelület nagyságának, a beépítési magasságnak és a tetőhajlásszögnek a függvénye. Az ablak szélességét a tetőszerkezet milyensége, a szarufák közötti távolság befolyásolja.
A hőszigetelés szempontjából a 3 rétegű üveg a legkedvezőbb, ez rendelkezik ugyanis a legalacsonyabb hőátbocsátási tényezővel, de befolyásolja még az ablakkeret anyaga is. A beépítés helye is meghatározó ebből a szempontból, ugyanis a párás helyiségekbe inkább a műanyag vagy műanyaggal bevont ablakok javasoltak.
(Fizetett PR cikk)