Történelmet írt Salvador: elsőként vezették be a bitcoint hivatalos fizetőeszközül
A döntést a kriptovaluta árfolyamának bezuhanása és tömegtüntetés kísérte
Történelmet írt Salvador: elsőként vezették be a bitcoint hivatalos fizetőeszközül

Forrás: Twitter/Radar 2021

2021. 09. 08.
Tegnap óta Salvadorban a világon elsőként törvényes fizetőeszköz a bitcoin. A történelmi lépés jövőbeli hatásairól folyik találgatás szerte a világon. A hét elején az ország megvásárolta első kriptovalutáit, összesen 400 darabot, de a váltást tömegtüntetések, technológiai fennakadások és a bitcoin árfolyamának beszakadása kísérték.

Az ország élén álló Nayib Bukele azzal a szándékkal vágott bele merész reformkísérletébe, hogy a helyiek

éves szinten több száz millió dollárt tudjanak spórolni a pénzforgalom költségeinek kikerülésével.

Az előbbi összeg jelentős hányadát az Egyesült Államokból érkező tranzakciók jutalékai teszik ki.

Várhatóan milliók fogják majd letölteni a kormány új digitális pénztárca alkalmazását, amely 30$ (kb. 9.000 HUF) értékben ad ajándék bitcoint minden állampolgár számára. Ezzel párhuzamosan pedig bitcoin-rajongók tömegei kezdtek el ugyanekkora értékben vásárolni a digitális fizetőeszközből támogatásuk jeleként, és hogy segítsék megerősíteni a labilis kriptovalutát.

A kétszázat is meghaladja azoknak az újonnan telepített bankautomatáknak a száma, amelyek alkalmasak lesznek arra, hogy a bitcoint dollárra váltsák át.

Mi is az a bitcoin?

A bitcoin a világ első és talán legismertebb kriptovalutája, amelyet 2009-ben bocsátottak ki. Lényegében egy digitális fizető-, illetve csereeszköz, amely nem függ semmilyen állami szervtől vagy kibocsátótól – legalábbis amíg Salvador az említett reformkísérletbe nem fogott.

A bitcoin felhalmozható például mobiltelefonon, személyi számítógépen, külső adathordózón, felhő alapú szolgáltatóknál, vagy akár pénztárcafájlban. Csupán a küldő, illetve a fogadó bitcoincíme szükséges az átutaláshoz.

A kriptovalutákkal történő biztonságos tranzakció szavatolása céljából kriptográfiát (ógörög eredetű szó, lefordítva: titkosírás), vagyis egy speciális titkosítást, kódolást alkalmaznak.

Bizalmatlanok a Helyiek

A fővárosban, San Salvadorban mostanában zajlott tüntetések ugyanakkor felhívták a figyelmet a kormány ezen lépésével szembeni társadalmi bizalmatlanságra. A számok alapján korántsem alaptalanok az ott élő emberek ellenérzései.

Kedden több mint ezren gyűltek össze a fővárosban, hogy tiltakozzanak a kormány lépése miatt. A Világbanknak sem tetszett a döntés: transzparencia-problémákat, illetve a kriptovaluták előállításának hatalmas környezeti lábnyoma miatt ellenezték a bitcoin bevezetését.

Az utóbbi egy év során ugyanis rendkívül hektikus mozgás mutatott, drámaian zuhant, illetve emelkedett a bitcoin értéke: 2020 szeptemberében 10.000$ volt egyetlen bitcoin értéke, amely idén áprilisra felszökött 63.000$-ra, júliusra pedig ismét visszazuhant 30.000$-ra. A hetekben 51.000$ körül volt az árfolyam.

A közép-amerikai állam reformjának egyik fő veszélyforrását éppen ez jelenti, a bitcoin egy teljesen kiszámíthatatlan fizetőeszköz. A technológiai fennakadások között jelent meg az is, hogy az Apple és a Huawei platformjai például nem tették elérhetővé a digitális pénztárcát.

Mennyit tudnak az emberek bitcoinról?

A Central American University (Közép-amerikai Egyetem) által végzett egyik felmérés alapján a megkérdezett 1281 embernek csupán a 4,8 százaléka értette, mi a bitcoin és hogyan működik. A megkérdezettek

több mint 68 százaléka válaszolta azt, hogy nem ért egyet a kriptovaluták törvényes fizetőeszközként való használatával.

Szemben Salvadorral, a világ számos kormányzata – így Kína is – épp a másik irányba igyekeznek vezetni államgazdaságukat: korlátozzák a kriptovaluták elfogadását egyre több szabályozás által.

(BBC/Hetek)
 

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!