A "John Cleese: törölj el" címet viselő sorozatban a brit humorista színész olyan emberekkel ül majd le beszélgetni, akiket "töröltek" tetteik vagy nyilatkozataik miatt, illetve olyan aktivistákkal, akik felléptek a közszereplők ellen.
A projekttel kapcsolatban Cleese megjegyezte, örömmel fedezi fel a képernyőn milyen különböző aspektusai is vannak a politikai korrektségnek:
"Annyi minden van, amit egyáltalán nem értek, például azt, hogy hogyan alakult ki a bizonyos esetekben teljesen abszurddá váló 'legyünk mind kedvesek az emberekhez' nagyszerű eszméje."
A színész hozzátette, szeretné nyilvánosságra hozni a különböző érveléseket, hogy az emberek számára világossá válhasson, mivel értenek és mivel nem értenek egyet, illetve mivel kapcsolatban nem tudnak döntésre jutni.
Cleese maga sem úszta meg, korábbi munkájáért őt is elővette az eltörlés kultúrája.
Tavaly júniusban a humorista dühösen reagált a brit UKTV döntésére, mellyel eltávolították kínálatukból a Waczak szálló egyik epizódját, mivel állítólag "rasszista szólamokat" tartalmazott.
Cleese akkor a következőképpen reagált:
"Ha nonszensz szavakat helyezünk valaki szájába, akit ki akarunk nevettetni, nem az ő nézeteit propagáljuk, hanem nevetségessé tesszük azokat... Ha ezt nem veszik észre, ha az emberek túl ostobák, hogy észrevegyék, arra mit mondjak?"
Az epizódot végül ismét elérhetővé tették a platformon tartalmára és nyelvezetére vonatkozó figyelmeztetések társaságában.
A Monty Python sztárja már a múltban is szókimondó volt az eltörlés kultúrájával kapcsolatban, ami véleménye szerint negatív hatással lehet a kreativitásra.
"A politikai korrektség jó ötletnek indult, életkorom ellenére is pártolom, hogy ne viselkedjünk csúnyán az emberekkel" - nyilatkozta a BBC Radio 4-nek tavaly szeptemberben.
“A legfontosabb dolog az, hogy igyekezzünk kedvesek lenni. De ez aztán a kultúránk legérzékenyebb embereinek, a legkönnyebben idegessé válók kényeztetésévé vált...
Nem hiszem, hogy a legegyszerűbben felidegesíthető emberek érzékei alapján kellene társadalmat szervezni, mert akkor nagyon neurotikus társadalom jön létre."
Cleese hozzátette, ha folyamatosan azon kell gondolkodnia az embernek mit mondhat és mit nem, akkor az megfojtja a kreativitást.
"A legfontosabb dolog, amit figyelembe kell vennünk, az az, hogy a szavak a kontextusuktól függnek."
(The Guardian/Hetek)