Az írás megmarad elnevezésű ünnepi előfizetői akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetéssel a több mint száz nyeremény mellett EGY VADONATÚJ AUTÓT lehet nyerni. Részletek és a teljes nyereménylista itt: www.hetek.hu/elofizetes
Az egyik kutató, Dr. Fion Waisum Ma szerint Baby Yingliang
„a legjobb állapotban lévő dinoszaurusz embrió, amelyet valaha is találtak”.
A felfedezés révén pedig a kutatók jobban megértették a dinoszauruszok és a modern madarak közötti kapcsolatot. A kövületek azt mutatják, hogy az embrió összekuporodott helyzetben volt, amelyet a madaraknál nem sokkal a kikelés előtt lehet megfigyelni.
Our little one has just arrived. Welcome Baby Yingliang, a gorgeous fossil dinosaur embryo preserved inside its egg!
— Steve Brusatte (@SteveBrusatte) December 21, 2021
You're looking here at a baby dinosaur, not too long before it would have hatched. pic.twitter.com/NtXE8XODjT
Vagyis az embriónak már nem sok hiányzott ahhoz, hogy kikeljen a tojásból.
Az oviraptoroszauruszok (lefordítva: tojástolvaj gyík), a kutatók szerint olyan tollas dinoszauruszok voltak, melyek a mai Ázsia és Észak-Amerika területén éltek a késő kréta időszakban, mintegy 100-66 millió évvel ezelőtt.
Steve Brusatte paleontológus, aki szintén a kutatócsoport tagja volt, Twitteren azt írta, hogy ez „az egyik leglenyűgözőbb dinoszaurusz-kövület”, amit valaha látott, és hogy az embrió már közel volt ahhoz, hogy kikeljen.
Baby Yingliang 27 cm hosszú fejétől a farkáig, és egy 6,7 hüvelyk (kb. 17 cm) hosszú tojásban fekszik, mely a kínai Yingliang Stone Nature History Múzeumban talált otthonra.
A tojást először 2000-ben fedezték föl, de 10 évre raktárban helyezték el.
Amikor azonban megkezdődtek a múzeumban folyó építési munkálatok és a régi leleteket leltárazták, a kutatók figyelmét egyből magához vonzotta a tojás, melyről gyanították, hogy egy embrió lehet benne.
A dinoszaurusz testének egy részét még mindig kőzet borítja, de a kutatók fejlett szkennelési technológia segítségével elkészítik majd a teljes csontvázról alkotott képet.
(BBC/Hetek)