Két, a védelmi minisztériumhoz közel álló, névtelenséget kérő forrásra hivatkozva arról ír a The Moscow Times, hogy letartóztatták az Armageddon Tábornok becenévre hallgató Szergej Szurovikint, a Prigozsinnal való összejátszása miatt.
Mint ismeretes, az orosz Wagner zsoldoshadsereg szombaton fegyveres felkelést indított Moszkva ellen, hogy elégtételt vegyen az orosz katonai vezetőkön, amiért állításuk szerint az ukrán fronton az ő csapataikat támadták. A vezetőjük, Jevgenyij Prigozsin a védelmi miniszter és a vezérkari főnök távozását követelte, majd fegyvereseivel megindult a főváros felé.
Az amerikai titkosszolgálati értesülések szerint nem volt egyedül ebben a katonai akcióban, az orosz hadseregből többen is segítették, köztük az egyik legnépszerűbb tábornok, Szergej Szurovikin, aki idén januárig az ukrajnai erők parancsnoka is volt. A New York Times részletesen is feltárta az orosz hadvezetésen belüli törésvonalakat.
A The Moscow Times úgy tudja, hogy Szurovikin Prigozsin oldalát választotta a felkelés során, habár a szombati napon még olyan videófelvételt tett közzé, amelyben a leállásra szólította fel a Wagner zsoldosait. Sokak szerint ebbe a szerepbe belekényszerítették őt. Egy Vlagyimir Romanov nevű háborúpárti katonai blogger arról írt, hogy Szurovikint már vasárnap őrizetbe vették, és most egy moszkvai fogdában csücsül.
„Elkapták a tökeinél fogva”
– fogalmazott az orosz lap egyik forrása. Ennek ellenére a források azt is megjegyezték, hogy olyannyira bizalmasan kezelik a helyzetet, hogy még a védelmi minisztérium belső csatornáin sem osztanak meg információt arról, hogy most pontosan hol lehet a tábornok.
Ugyancsak megerősítheti ezt a lapértesülést Alekszej Venediktov, korábbi rádiós főszerkesztő is, aki a Telegramon közölte azt, hogy Szurovikin már három napja nem tartja a kapcsolatot a családjával. Az értesülést a Védelmi Minisztérium, vagy más hivatalos forrás még nem erősítette meg.
Szurovikin letartóztatását már csak azért is tarthatja titokban az orosz vezetés, mert a tábornok rendkívül népszerű az orosz nacionalisták, a Wagner zsoldosok és amúgy a háborúpárti lakosság körében.
Tavaly októberben nevezték ki az ukrajnai események parancsnokává, ahol hamar eredményeket tudott elérni. Stratégiai lépéseit még Nyugaton is elismerik eredményként, ám januárban – pár hónapos vezetés után – egyszer csak leváltották. Ennek az okát az elemzők abban látják, hogy az Armageddon tábornok becenevű, kegyetlenségéről hírhedt vezetőnek egyszerűen túl nagy hatalma lett. Sőt, ténykedése nyomán megerősödött a vele szövetséges Wagner is, a zsoldoshadsereg, amely kulcsszerepet játszott Bahmut bevételében.
Egy másik katonai blog Oroszországban már arról számolt be, hogy széleskörű tisztogatás kezdődött az orosz katonai vezetésben a Wagner-lázadással összefüggésben.
A népszerű Kreml-párti blogger, Rybar azt írta, hogy egyfajta törésteszten ment át most az orosz hadvezetés, és nyilvánvalóvá vált sokuk döntésképtelensége a Wagner-meneteléssel kapcsolatban.
A zsoldos katonák 200 kilométerre közelítették meg Moszkvát anélkül, hogy jelentősebb ellenállásba ütköztek volna. Sőt, amikor ütközni kellett volna velük, akkor több katonai vezető inkább támogatásáról biztosította a zsoldosokat. Most azonban ennek révén nagyszabású tisztogatás vette kezdetét.
A Reuters is hasonlóra következtet friss cikkében, amelyben azt vizsgálja, hogy vajon hova tűnhetett több tábornok is az elmúlt napokban. Érdekes például, hogy Valerij Geraszimov vezérkari főnök nem jelent meg a nyilvánosság előtt a szombati események óta, miközben Szergej Sojgu, védelmi miniszter többször is feltűnt Vlagyimir Putyin orosz elnök oldalán. Ők ketten voltak azok, akiknek a távozását a Wagner követelte.
Geraszimov eltűnése már csak azért is érdekes, mert a 67 éves parancsnok az egyike azoknak, akik a három atomtáskát őrzik Oroszországban.
Érdekesség, hogy a Reuters orosz és nyugati katonai és politikai elemzőkre hivatkozva arról ír, hogy a védelmi miniszter pozíciója most jelentősen megerősödött a Wagner lázadásának lecsavarásával.
Egy másik ilyen győztese a szombati káosznak Viktor Zolotov, a Nemzeti Gárda vezetője, aki szombaton az egyik leghatározottabban állt ki Putyin és a moszkvai vezetés mellett, amikor azt mondta, hogy kész az életét áldozni azért, hogy megvédje az orosz fővárost a Wagnertől. A zendülés következtében, most számos nehézfegyverzetet ígértek a Nemzeti Gárdának, hogy ezzel is biztosítsák a belső rendet Oroszországban.
Az Economist tudósítója már arról írt jól értesült orosz kapcsolataira hivatkozva a Twitteren, hogy Szurovikin helyettesét már ki is rúgták az orosz hadseregtől.
Közben Vlagyimir Putyin komoly PR-kampányba kezdett – az orosz televízió adásában egy olyan videót játszottak be az orosz elnökről, ahogyan az emberek gyűrűjében beszélget, miközben mindenki fotózkodni szeretne vele. Elemzők szerint Putyin azt szeretné megmutatni ezzel az akcióval is, hogy még mindig nagyon népszerű a nép körében, nem gyengült a pozíciója a szombati események következtében.
Egy másik szerdai hír, hogy érdekes titkot árult el a Wagner-vezér Prigozsinról a litván hírszerszés.
A helyi kémelhárítás szerint Prigozsin dublőrének az útlevelére bukkantak Szentpéterváron az orosz hatóságok.
Állításuk szerint a Wagner vezetőjének hasonmása utazott három évvel ezelőtt az útlevéllel Litvániába, ahol az ottani hatóságok szerint információs támadásra készült. Ezt az állításukat fényképekkel is alátámasztották. A kémelhárítás szerint a dublőr bevetésével az európai szolidaritást szerették volna aláaknázni, hogy Prigozsin a beutazási tilalom ellenére be tudott lépni az európai uniós tagállamba.
Az Institute for the Study of War amerikai agytröszt legfrissebb elemzése szerint Prigozsin azért repült vissza a magángépével Moszkvába, hogy személyesen állapodjon meg a megegyezés részleteiről az orosz elnökkel. Információk szerint jelenleg mintegy ezer Wagner-harcos tartózkodhat Belaruszban, és a tervek szerint Prigozsin ott is és Oroszországban is tovább szeretné működtetni a zsoldoshadseregét. Az elemzésből az is kiderül, hogy orosz források szerint Mihail Teplinszkij vezérezredes fogja átvenni az ukrajnai hadszíntér irányítását a szombat óta eltűnt Geraszimovtól. Őt egyébként nagyon tisztelik a fronton harcoló katonák és az orosz nacionalisták.
Orosz bloggerek szerint azokat az orosz pilótákat és határőröket is büntetőjogi felelősségre vonják, akik nem voltak hajlandóak tüzet nyitni a Wagner-konvojra.