Japánban, Kyotoban már létezik olyan buddhista templom, ahol pap helyett egy robot várja a hívőket. Arcát és karját bőrszínű szilikon borítja, és úgy tervezték, hogy Kannonra, a kegyelem istennőjére hasonlítson. A Mindar névre hallgató robotot nagy felhajtás veszi körül.
„Ezen a téren a robotok felsőrendűbbek, mint mi. Örökké élhetnek, szerintem ez csodálatos.” – mondta Tensho Goto, buddhista pap.
Szerinte nem istenkáromlás a szellemi térbe emelni a mesterséges intelligenciát, sőt. „Ez egy csodálatos folyamat, ami minden vallást el fog érni” – fogalmazott.
Egy fiatal lány pedig azt mesélte, hogy mikor a szemeibe nézett Mindarnak, olyan érzés volt, „mintha lenne szelleme.”
De nem is kell ilyen messzire mennünk, hogy hasonló fejlesztéseket találjunk: a lengyel Gabriele Trovato már egy éve egy 3D-nyomtatott mini papfigurán dolgozik, amit SanTo-nak nevezett el.
„A karantén alatt világossá vált számomra, hogy az emberek nem mernek templomba járni, és ezen egy ilyen eszköz segíthet”
– mondta a tervező.
A robotba beleprogramozták az összes katolikus dogmát és tanítást:
akárki odaülhet elé, hogy gyónjon, vagy kérdéseit tegye fel neki, ő pedig mély, Mátrixba illő hangon fog válaszolni.
Látszólag minden templomba járó elsőre elfogadta, a papok is egy fontos eszközként és lehetőségként tekintenek rá.
A keresztények egy része óvatosan áll azonban hozzá a mesterséges intelligencia és a vallás ötvözéséhez, hiszen a próféciák utalnak arra, hogy az idők végén lesz egy gonosz, istenellenes hatalom, mely ellenzékét kegyetlenül üldözi, vezetőjének ("fenevad") imádására pedig képet, vagy szobrot hoz létre, melybe "lelket" helyez majd.
"Azt mondva a föld lakosainak, hogy csinálják meg a fenevadnak képét, a ki fegyverrel megsebesült, de megelevenedett. Megadatott neki, hogy a fenevad képébe lelket adjon, hogy a fenevad képe szóljon is, és azt művelje, hogy mindazok, a kik nem imádják a fenevad képét, megölessenek." (Jelenések könyve 13. fejezet).
A vallás és az MI kombinálásán egy 20 éves modell, Lior Cole is dolgozik, aki kifejlesztette a „Robo Rabbi-t”, egy algoritmust, ami segít, hogy „a legjobb verziója legyél önmagadnak.” Lelkiismeretünk helyettesítőjeként is tökéletesen funkcionál, hiszen a mesterséges intelligencia segítségével bármilyen kérdésre választ ad, és napi kihívásokkal is megbízza „követőit”.
Lior szerint ezzel csak még jobban beleágyazódik a hitélet a mindennapokba, mert elérhetővé válik egy rabbi az embereknek.
A francia Moshe Lewin szerint viszont soha nem fogja helyettesíteni a robot az embert, mivel nincs szelleme.
„De amint a mesterséges intelligencia kiszámíthatatlanná válik, azonnal veszélybe kerülhet az emberiség"-tette hozzá.
Felmerül a kérdés, hogy milyen következményei lesznek annak, ha világvallásokon kívül még a legtehetségesebb emberek is örömmel csatlakoznak egy új virtuális valóság fejlesztéséhez, hogy közös erővel a lehető legtöbb tudást adják át egy mindent behálózó mesterséges intelligenciának.
A vallások és a metaverzum kapcsolatáról itt és itt írtunk korábban.
(Hetek/BBC)