Bár a kutatás eredményei jelenleg még a végső hitelesítés előtt állnak, a kutatók megdöbbenésére a felfedezés nyomán a COVID-19 már jóval a 2019 decemberében észlelt megbetegedések előtt a világ számos pontján jelen lehetett és szabadon terjedhetett.
Albert Bosch, a kutatás vezetője elmondta, hogy a koronavírus, bár légzőszervi betegség, könnyen kimutatható a szennyvizekbe kerülő székletben is. A vírus barcelonai jelenléte után kutatva először az idei szennyvízmintákat elemezték ki, amely kimutatta, hogy a vírus már január 15-én jelen volt a városban – 41 nappal az első észlelések előtt. Ezt követően kezdtek a korábbi évek mintáival foglalkozni, amelyek közül a 2019 március 12-én vett mintában mutatták ki a koronavírus jelenlétét kis mennyiségben.
A felfedezés számos kérdést vet fel, például, hogy miért csak a március 12-ei szennyvízben mutatták ki a vírus jelenlétét, valamint, hogy ebben az esetben miért nem okozott tömeges megbetegedést már akkor. Bosch professzor szerint utóbbi kérdésre lehetséges válasz, hogy a koronavírus tüneteit mutató betegeket influenzával diagnosztizálták, így a betegség észrevétlenül terjedhetett tovább.
Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy a kutatás eredményeit még független szakértőknek is alá kell támasztani, hiszen előfordulhatott az is, hogy csak a koronavírushoz nagyon hasonló kórokozó okozott pozitív teszteredményt.
Amíg azonban a kutatás eredményét senki sem cáfolja meg, a barcelonai kutatócsoport a koronavírus még korábbi jelenléte után fog kutatni.
Megosztaná véleményét másokkal is? A Facebook oldalunkon megteheti: