A műsor egyik témája volt, hogy Valerij Zaluzsnij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka a The Economist című brit gazdasági lapnak elmondta:
a háború februári kezdete óta tíz tábornokot menesztettek az ukrán hadseregből, egy pedig öngyilkos lett.
A főparancsnok nem részletezte a menesztések okait. Az ukrán hadsereg szempontjából hogyan értékelhető ez a kijelentés? Sok vagy kevés a 10 tábornok a jelenlegi állományhoz képest? Mire lehet gondolni, mi történhetett?
A főparancsnok értesülései szerint az oroszok mintegy 200 ezer újabb katonát készítenek elő ukrajnai bevetésre, és az orosz hadsereg mintegy 1,2-1,5 millió fős tartalékkal rendelkezik és az eddigi orosz mozgósítás működött, és a mozgósítottak készek harcolni.
A megszokott ukrán propagandához és hurráoptimizmushoz képest ez meglehetősen realista értékelés. Mire lehet ebből következtetni? Üzenhetett-e ezzel akár befelé, akár kifelé a főparancsnok? És ha igen, akkor mit?
Zaluzsnij kijelentette: nincs kétsége afelől, hogy az orosz hadsereg újra megkísérel egy offenzívát Kijev ellen. Valóban vannak arra utaló jelek, hogy az oroszok mondjuk a háború egy éves évfordulója környékén ismét előveszik az eredeti forgatókönyveket? Ennek fényében mennyire lehet komolyan venni ezt az ukrán „mindet vissza” célkitűzést?
A beszélgetésben szóba került az is, hogy Moszkva kijelentette: a Patriot amerikai rakétavédelmi rendszerek Ukrajnába szállítása megnöveli annak kockázatát, hogy az amerikai hadsereg közvetlenül belekeveredjen az ukrajnai konfliktusba.
Mire alkalmas a Patriot rendszer? És mit tudnának vele kezdeni az ukránok? Miért növelheti az eszkaláció kockázatát?
A teljes adást itt tudja megnézni:
(Hetek)
25 éve együtt - A Hetek jubileumi előfizetői akciójában a fődíj egy Toyota Aygo X személyautó. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.