„Szóval ha esetleg nyertek ma este valamit, ki ne használjátok politikai eszmefuttatásra. Nem vagytok abban a helyzetben, hogy a nyilvánosságot bármiről is kioktassátok, mert nem tudtok semmit a való világról, legtöbbetek nem járt még annyit se iskolába, mint Greta Thunberg”
– hangzottak az azóta ikonikussá váló Golden Globe-nyitómonológon Gervais szavai. A humorista nem először szállt bele páros lábbal az álomgyár elitjébe, sokszor már-már botrányossá téve a díjátadókat obszcén viccekkel és jelzőkkel teletűzdelt megszólalásaival, és persze kíméletlen kritikáival, amellyel Hollywood képmutatására, perverzióira és politikai véleménydiktatúrájára hívta fel a figyelmet.
Gervais azóta is kitart álláspontja mellett, egyúttal a szabad véleménynyilvánítás és a politikailag nem korrekt kommunikáció eltörlését célzók egyik fő kritikusává is vált. A napokban a talkRadio-nak adott interjújában arról beszélt, hogy az eltörléskultúra tulajdonképpen a fasizmus egy „fura formája”, amikor mások akarják eldönteni, hogy miről és mit lehet vagy nem lehet mondani. Felhívta a figyelmet arra is, hogy terjedőben van egy olyan téves mítosz, hogy aki szólásszabadságot akar, az szükségképpen szörnyű dolgokat akar mondani.
„Ha egy kicsit is baloldali hangot ütsz meg, a Twitteren azonnal Trockijnak neveznek, ha egy kicsit jobboldali vagy, akkor Hitlernek bélyegeznek, ha pedig centrista vagy, aki mindkét oldalt meghallgatja, te vagy a gyáva.”
Gervais már többször is kikelt az ellen, hogy kriminalizálják azokat a hangokat, amik némelyek számára sértőek lehetnek. Híres mondata, hogy „csak mert sértve érzed magad, még nem jelenti azt, hogy igazad van”.
Múlt héten a Radio Times-nak adott interjújában azt is elmondta, hogy szerinte, ha ma készülne el a 2001-ben bombasikert arató A hivatal, valószínűleg szétszednék, mert „ez a gyalázatos csőcselék mindent kiforgat”. Szerinte a sorozat csupa olyan témáról szól, amikről a legtöbben ma beszélni se mernek.
Kritikát fogalmazott meg a BBC-vel kapcsolatban is, amely annak idején a sorozatot sugározta. Szerinte idővel egyre több óvatos, a munkáját minden körülmények között megtartani akaró embert vettek fel, akik bizonyos témákban már félnek a viccektől, még akkor is, ha azok kifejezetten ironikusak. Gervais szerint ha most jelenne meg, némelyek elvesztenék az irónia és a kontextus megértésére való képességüket.
Lesújtó véleménnyel van a komédia világáról is: szerinte két tábor sikoltozására redukálódott.
„Őszintén úgy gondolom, hogy semmi olyat nem teszek, amit törölni kéne” – mondta el a humorista. Gervais megszólalásaival igencsak magára haragította a liberális „újbeszél” képiselőit, ám úgy tűnik, eszében sincs meghátrálni, ahogyan a Golden Globe-beszédével kapcsolatban is elmondta:
„az embereknek elegük van a képmutatásból.”
(Daily Wire/Hetek)