A bajor tartományi fővárost és térségét lefedő München-Freising főegyházmegyében történt gyermekbántalmazási ügyek feltárásába külső, független szakértőként bevont Westpfahl Spilker Wastl (WSW) ügyvédi iroda jelentése szerint a vizsgált, több évtizedes időszakban
a gyermekbántalmazásnak legalább 497 áldozata volt.
A főegyházmegye érseke az 1977-től 1982-ig tartó időszakban Joseph Ratzinger, a későbbi XVI. Benedek pápa volt, aki - a jelentés szerint - a hivatali ideje alatt négy esetben nem járt el megfelelően.
A WSD azt állítja, hogy a későbbi pápa két esetben olyan papokkal szemben mulasztotta el a fellépést, akiket elítéltek szexuális bűncselekményekért.
Ezek az emberek a büntetőjogi szankciók ellenére tovább dolgozhattak lelkipásztorként, tetteik nem jártak egyházjogi következményekkel. Az egyházmegye az áldozataikról sem gondoskodott.
XVI. Benedek a jogi szakvéleményhez csatolt állásfoglalásában visszautasította a rá vonatkozó állításokat, azt hangsúlyozva, hogy egyetlen esetben sem követett el mulasztásos vagy egyéb hivatali visszaélést.
A WSW vizsgálata szerint 1945 és 2019 között legalább 497 gyermek, illetve fiatalkorú sérelmére követtek el szexuális bűncselekményt az egyházmegye intézményeiben. Az áldozatok 60 százaléka 8 és 14 év közötti, többségük fiú. A feltételezett elkövetők közül 235-öt azonosítottak, köztük 173 papot és kilenc diakónust.
Az adatok kizárólag a dokumentált esetekre vonatkoznak, a visszaélések tényleges száma nagyobb lehet - emelte ki Martin Pusch, a vizsgálat vezetője.
A WSW elemzése szerint Joseph Ratzinger mellett az egyházmegye más vezetői sem tettek meg mindent a gyermekbántalmazások ellen. Így a jelenlegi érsek, az egyházmegyét 2008 óta vezető Reinhard Marx bíboros sem, aki két esetben nem járt el megfelelően.
Arról, hogy kicsoda Reinhard Marx, egy korábbi lapszámunkban írtunk részletesen. Az írást ide kattintva érheti el.
Reinhard Marx - aki nem vett részt a jelentés bemutatóján - tavaly júniusban felajánlotta lemondását Ferenc pápának. Döntését az egyházi személyek által elkövetett szexuális bűncselekmények feldolgozásának kudarcával indokolta.
Ferenc pápa nem fogadta el a lemondását.
Marx, aki a német katolikus püspöki konferencia (DBK) elnöke volt, 2018 szeptemberében, még a testület elnökeként bocsánatot kért a német katolikus egyházban történt gyermekbántalmazásokért.
A DBK megbízásából készített tanulmány megállapításai szerint a jelenlegi Németország területén 1946 és 2014 között 1670 pap 3677 gyermek- vagy fiatalkorú áldozatot bántalmazott.
(MTI/Hetek)